Ponad 28 mln zł zebrano podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2023

- Każdy, kto krytykuje polskich przedsiębiorców, powinien się wstydzić - mówił Rafał Brzoska, polski przedsiębiorca i twórca InPostu podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2023. W czasie imprezy udało się zebrać ponad 28 mln zł, które zostaną przeznaczone na edukację i wsparcie psychologiczne dla dzieci z polskich domów dziecka, dzieci ulicy z Ghany i dzieci z Ukrainy.

Publikacja: 05.06.2023 13:30

Anna Kalczyńska i Mateusz Hładki, prowadzący uroczystą galę oraz jej pomysłodawcy i organizatorzy, O

Anna Kalczyńska i Mateusz Hładki, prowadzący uroczystą galę oraz jej pomysłodawcy i organizatorzy, Omenaa Mensah i Rafał Brzoska

Foto: materiały prasowe

To była już druga edycja Wielkiej Aukcji Charytatywnej zorganizowanej przez Omenę Mensah i Rafała Brzoskę oraz Corporate Connections. Zebrana kwota, 28 372 000 zł wzrośnie, ponieważ wciąż napływają datki od prywatnych darczyńców, a 6 czerwca zakończy się aukcja internetowa, która również poprawi ten wynik.

Na błoniach Pałacu w Wilanowie, gdzie zorganizowano bal, zjawili się nie tylko gospodarze wieczoru Omenaa Mensah i Rafał Brzoska, ale także przedstawiciele największych polskich biznesów, kolekcjonerzy sztuki, znakomici artyści oraz osobowości polskiego show-biznesu.

materiały prasowe

Wśród gości nie zabrakło m.in. Małgorzaty Rozenek-Majdan i Radosława Majdana, Ewy Chodakowskiej i Lefterisa Kavoukisa, Edyty i Cezarego Pazurów, Małgorzaty Kożuchowskiej, Małgorzaty Foremniak, Barbary Kurdej-Szatan oraz Rafała Zawieruchy i Beaty Wiśnickiej-Zawieruchy. Na gali pojawili się też Anita Lipnicka i Mark Gray, Katarzyna Zielińska i Wojciech Domański, Łukasz Jemioł, Patricia Kazadi, Sandra Kubicka, Gosia Baczyńska, Katarzyna Zdanowicz oraz Magdalena Pieczonka. Obecny był też Ambasador USA Mark Brzezinski wraz z partnerką Olgą Leonowicz.

Uroczystą galę poprowadzili Anna Kalczyńska wraz z Mateuszem Hładkim, a gospodarzami aukcji byli Dorota Wellman, Jacek Piotrowski z Domu Aukcyjnego Polswiss Art oraz Bartek Jędrzejak. Wieczór uświetniły m.in. pokazy grupy tanecznej Next Dance Tomasza Barańskiego, występy kwartetu smyczkowego oraz Tarkowski Orkiestra pod batutą Jacka Tarkowskiego. Muzyczną niespodzianką był koncert zespołu Alphaville, który wykonał na scenie największe hity.

Punktem kulminacyjnym wieczoru była aukcja wyjątkowych dzieł sztuki i atrakcji z kategorii Wielkie Emocje. W gronie darczyńców, którzy przekazali swoje prace na Wielką Aukcję Charytatywną Top Charity 2023, znaleźli się: Angelika Markul, Maria Papa-Rostkowska, Janina Wierusz-Kowalska, Rafał Bujnowski, Piotr Czajkowski, Tomasz Górnicki, Michał Jackowski, Łukasz Patelczyk, Zbigniew Rogalski, Xawery Wolski, Nikola Vudrag i Cyryl Zakrzewski. Wśród licytowanych eksponatów znalazły się również obiekt z kolekcji Marka i Agnieszki Roeflerów, a także dzieła sztuki pozyskane dzięki uprzejmości prywatnych kolekcjonerów i instytucji, z którymi Omenaa Mensah oraz jej fundacja artystyczna OmenaArt Foundation współpracują.

materiały prasowe

Ogromnym zainteresowaniem gości cieszyła się także licytacja atrakcji z kategorii Wielkie Emocje. W tym roku były to m.in. prywatne oprowadzanie przez Grażynę Kulczyk po Muzeum Susch w Szwajcarii, lekcja tenisa z Igą Świątek, wyjazd na mecz NBA z Marcinem Gortatem, kolacja z maestro Andreą Bocellim czy rejs ekskluzywnym katamaranem Sunreef zakończony kolacją w Dubaju.

Najdrożej sprzedanym dziełem podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej była rzeźba Iron Maiden chorwackiego artysty Nikoli Vudraga, za którą nabywca zapłacił 3 200 000 zł. Z kolei hitami wśród Wielkich Emocji okazały się: Tydzień Metamorfozy z Ewą Chodakowską, za który darczyńcy zapłacili aż 2 000 000 zł (1 600 000 zł w dniu aukcji i 400 000 zł po licytacji) oraz zaproszenie od Omeny Mensah i Rafała Brzoski na kolację i live cooking w Pałacu w Wilanowie, sprzedane za 1 000 000 zł.

W licytacji wzięło udział kilkadziesiąt osób. Niekwestionowanymi liderami okazali się Sylwia i Robert Dobrzyccy, Piotr Śledź oraz Beata Drzazga.

Łączna kwota wylicytowanych podczas gali dzieł sztuki i Wielkich Emocji wyniosła 12 780 000 zł. Rafał Brzoska, podobnie jak w ubiegłym roku, podwoił kwotę całej licytacji, dzięki czemu udało się uzyskać 25 560 000 zł. Na końcowy wynik złożyły się także cegiełki o wartości 2 412 000 zł, zakupione przez wielu darczyńców podczas balu oraz dodatkowa kwota 400 000 zł wpłacona przez gości poza aukcją. Łączna suma uzyskana podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023, czyli 28 372 000 zł z pewnością wzrośnie, bo do puli trafi jeszcze dochód z aukcji dzieł online, którą można śledzić na portalu Artinfo.pl do 6 czerwca, do godz. 21.00.

Wśród licytowanych prac znajdują się dzieła Julii Medyńskiej, Anny Zalewskiej, Łukasza Zbroi, Krzysztofa Renesa, Agnieszki Rowińskiej, Marcina Jasika, Patricka Tagoe-Turksona, Olgi Mazur, Katarzyny Kukuły, Marka Bimera i Jerzego Baranowskiego.

– Mieliśmy nadzieję, że pobijemy ubiegłoroczny wynik, ale nie sądziliśmy, że uda nam się zebrać tak gigantyczną kwotę! Jesteśmy dumni, że nasi goście drugi rok z rzędu udowodnili, że mają wielkie serca. Młody polski biznes stanął na wysokości zadania i pokazał, jak zjednoczony i dojrzały jest w kwestiach pomagania i filantropii. Potrafi się łączyć w słusznej sprawie i wspólnym działaniem zmieniać świat na lepsze – mówią Omenaa Mensah i Rafał Brzoska.

Jak rozdysponują środki zebranie podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023? – Wylicytowaną kwotę przekażemy na edukację i wsparcie psychologiczne dla dzieci z polskich domów dziecka, dzieci ulicy z Ghany i dzieci z Ukrainy. 30 proc. zasili projekty Konsorcjum Filantropijnego – mówią Omenaa Mensah i Rafał Brzoska.

Podczas balu Omenaa Mensah i Rafał Brzoska oraz przedstawiciele Corporate Connections: Ryszard Chmura i Rafał Płuciennik wręczyli cztery rzeźby-statuetki Top Charity. Trafiły one do rąk przedsiębiorczyń i przedsiębiorców, którzy z wyjątkowym zaangażowaniem i oddaniem niosą pomoc najbardziej potrzebującym. W tym roku laureatami tych wyjątkowych nagród zostali Małgorzata Adamkiewicz, Dariusz Gałęzewski, Sylwia i Piotr Krupowie oraz Jerzy Krzanowski.

Motywem przewodnim tegorocznej Wielkiej Aukcji Charytatywnej był barok włoski. Aby jak najlepiej oddać klimat minionej epoki i nie naruszyć zabytkowego miejsca Muzeum Pałacu w Wilanowie, zbudowano specjalną instalację artystyczną o powierzchni 2500 m2, której wnętrza przeniosły gości do XVI wieku. Prace nad całym wydarzeniem trwały 10 miesięcy, a przy jego organizacji pracował zespół 1500 specjalistów. O scenografię i detale we wnętrzach zadbała Art Director & Set Design Katarzyna Konkowska. Goście mieli do dyspozycji m.in. zaprojektowany specjalnie na tę okazję żywy ogród barokowy, salę kryształową, w której stanęła prawdziwa karoca, a także menu, przygotowane przez szefa kuchni Sebastiana Kornackiego.

materiały prasowe

Organizatorka balu Omenaa Mensah i jej zespół podczas planowania koncepcji Wielkiej Aukcji Charytatywnej, jak i wydarzeń artystycznych korzystali z doświadczenia słowackiego scenografa Borisa Kudlički i francuskiego designera Michaela Coorengela, specjalizującego się w baroku. Producentem gali był Hubert Pudzianowski, a kostiumy obsługi oddające charakter epoki zadbała Katarzyna Śródka. Reżyserię gali Omenaa Mensah powierzyła Maciejowi Sobocińskiemu, który współpracował z gwiazdami światowego formatu, m.in. z Willem Smithem czy Rihanną i ma ogromne doświadczenie w realizacji międzynarodowych projektów. Podczas wszystkich prac eksperckim wsparciem całemu zespołowi służył dyrektor Pałacu w Wilanowie Paweł Jaskanis.

materiały prasowe

– Aby docenić naszych darczyńców i rzeczywiście przenieść ich do epoki baroku, postawiliśmy na światową jakość i zatrudniliśmy najlepszych specjalistów w tej części Europy. Zanim rozpoczęły się prace projektowe, zabrałam cały sztab projektowy na wspólne zwiedzanie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, aby w najdrobniejszych detalach zaplanować scenografię i wiernie oddać klimat epoki. Nasi goście również zrobili ukłon w stronę Pałacu w Wilanowie, ubierając na bal stroje stylizowane na barokowe – mówi Omenaa Mensah.

materiały prasowe

– Jestem perfekcjonistką i satysfakcja gości, którzy przekazują nam środki na działania pomocowe jest dla mnie najważniejsza. Próby do wydarzenia trwały kilka dni, by wszystko wypadło idealnie. I to się udało! To był mój ukłon w stronę moich gości, bo jakość jest wyrazem szacunku – dodaje.

Cała koncepcja Wielkiej Aukcji Charytatywnej to nie tylko gala, która miała miejsce 3 czerwca, ale również kilka wydarzeń towarzyszących, m.in.: Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej, która rozpoczęła się 9 maja w Oranżerii Pałacu w Wilanowie i potrwa aż do 26 czerwca. Scenografię do przedaukcyjnego wernisażu przygotował wybitny scenograf teatralny Boris Kudlička, a jego kuratorką jest Hanna Wróblewska – wieloletnia dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

To była już druga edycja Wielkiej Aukcji Charytatywnej zorganizowanej przez Omenę Mensah i Rafała Brzoskę oraz Corporate Connections. Zebrana kwota, 28 372 000 zł wzrośnie, ponieważ wciąż napływają datki od prywatnych darczyńców, a 6 czerwca zakończy się aukcja internetowa, która również poprawi ten wynik.

Na błoniach Pałacu w Wilanowie, gdzie zorganizowano bal, zjawili się nie tylko gospodarze wieczoru Omenaa Mensah i Rafał Brzoska, ale także przedstawiciele największych polskich biznesów, kolekcjonerzy sztuki, znakomici artyści oraz osobowości polskiego show-biznesu.

Pozostało 93% artykułu
Biznes
Lista wstydu Zachodu. Koncerny, które najwięcej zarabiają w Rosji
Biznes
Comarch reaguje na problemy Janusza Filipiaka. Prezes firmy w ciężkim stanie
Biznes
Polak za biedny na elektryczne auto. Staniemy się szrotem Europy?
Biznes
„Bagno” Shreka w Airbnb. Teraz każdy może być ogrem
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Biznes
Prezes Hui pod nadzorem policji. Evergrande może zbankrutować
Biznes
Janusz Filipiak, prezes Comarch w stanie krytycznym w szpitalu