„Trwa wiele prac nad relokacją firm, które oficjalnie ogłosiły swój wyjazd z Federacji Rosyjskiej. Na dziś jest 401 firm, którymi jesteśmy zainteresowani, by przeprowadziły swój biznes do Kazachstanu. Do wszystkich tych firm zostały wysłane zaproszenia… 67 firm odpowiedziało nam pozytywnie, trwają z nimi prace nad warunkami przenosin. Pełna relokacja została zakończona w przypadku 25 firm” – powiedział Ałmaz Aidarow, wiceminister MSZ Kazachstanu.

Agencja RIA Nowosti przypomina, że w lipcu 2022 r. prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew polecił rządowi stworzenie warunków do relokacji zagranicznych firm, które opuściły Rosję. Pozwoli temu azjatyckiemu krajowi na zwiększenia produkcji różnych towarów i zachęci innych zachodnich inwestorów do przenosin.

Czytaj więcej

Rosjanie boją się polskiego zakazu dla tirów. Pułapka się zamyka

Ałmaz Aidarow podał właśnie, że firmy, które zadeklarowały chęć przeniesienia biznesu do Kazachstanu, pochodzą z 38 krajów, większość z Niemiec, USA, Szwajcarii i Japonii. W Kazachstanie działa już m.in. amerykański Honeywell, który otworzył małą produkcję w Ałmaty. Także TikTok przeniósł swoje biuro do tego kraju. InDriver, australijski Fortescue Metals Group oraz francuski Alstom uruchomiły zaś w Kazachstanie centra serwisowe. Wcześniej działały one w Rosji.