Nad Wisłą narodzi się wkrótce nowy jednorożec

Cosmose jest na dobrej drodze, by dołączyć do elitarnego grona, w którym są tylko dwa rodzime start-upy – DocPlanner i Booksy. W ich ślady chce iść jednak więcej firm. Czy polski rynek innowacji się ożywi?

Publikacja: 24.04.2023 03:00

Nad Wisłą narodzi się wkrótce nowy jednorożec

Foto: Adobe Stock

NEAR, szwajcarska fundacja działająca na niezwykle perspektywicznym rynku Web3 (koncepcja nowego, zdecentralizowanego internetu), zainwestowała w Cosmose AI. Strony nie ujawniają wartości umowy, ale wiadomo, że dzięki tej transakcji założony w 2014 r. start-up osiągnął wartość ponad 2 mld zł. Tym samym spółka Mirona Mironiuka, która za pomocą innowacyjnych narzędzi wspiera sprzedaż w sklepach stacjonarnych, wkrótce może zostać trzecim polskim jednorożcem.

Znane marki stawiają na polską technologię

Cosmose AI opracował zaawansowaną technologię, opartą na algorytmach sztucznej inteligencji, która – wykorzystując np. dane z wi-fi i GPS smartfonów – jest w stanie tak precyzyjnie lokalizować konsumentów, że może określić nawet, w której części sklepu się znajdują. Z wykorzystaniem algorytmów AI platforma prognozuje też kto i kiedy odwiedzi sklep, przewidując zachowania zakupowe (łączy anonimowe ID użytkowników smartfonów z geolokalizacją, a w efekcie pozwala to sklepom na lepsze poznanie zachowań swoich klientów oraz dostosowanie strategii marketingu i sprzedaży do ich potrzeb). Z tego rewolucyjnego narzędzia polskiej firmy korzystają m.in. takie marki jak L’Oreal, Estée Lauder czy największy producent dóbr luksusowych – koncern LVMH.

Czytaj więcej

Katarzyna Kucharczyk: Opuszczamy jaskinię

Rodzima firma, która zatrudnia w swoich biurach w Paryżu, Warszawie, Singapurze, Hongkongu, Szanghaju i Tokio światowej klasy specjalistów od IT, to już dziś jeden z liderów w swojej branży. Start-up podbił rynki azjatyckie, a teraz – dzięki wsparciu NEAR – przed spółką staje otworem cały świat. Miron Mironiuk zapowiada, że dzięki tej strategicznej inwestycji Cosmose przyspieszy ekspansję swoich rozwiązań na rynki zagraniczne, a także wzmocni tempo rozwoju usług napędzanych przez technologie AI.

– Współpraca z NEAR, globalnym liderem internetu trzeciej generacji, otwiera nam nowe możliwości. NEAR to najbezpieczniejszy, najbardziej skalowalny i energooszczędny protokół blockchain na rynku – zaznacza Mironiuk.

Długa lista kandydatów

Oficjalnie nad Wisłą wciąż nie ma start-upu, którego wycena przebiłaby pułap 1 mld dol. Ale od wielu miesięcy nieoficjalnie mówi się, że do grona takich firm dołączyły DocPlanner i Booksy. Pierwszy to serwis służący do umawiania wizyt lekarskich i oceniania lekarzy przez internet, a także dostarczający oprogramowanie dla gabinetów. Biznes założony przez Mariusza Gralewskiego, który wcześniej współtworzył popularny serwis GoldenLine, to dziś jeden z globalnych liderów w swojej branży. Podobnie jak Booksy, aplikacja do umawiania online wizyt u fryzjera czy kosmetyczki, za którą stoi znany przedsiębiorca Stefan Batory.

Czytaj więcej

Drony zastąpią kurierów? To już przesądzone. Ale kto będzie pierwszy?

Mimo wyjątkowo trudnego okresu dla młodych, innowacyjnych spółek, w kolejce po miano jednorożca stoją już następne firmy z naszego kraju – wystarczy wymienić działający w branży kryptowalut Ramp, Brainly (portal pomagający w nauce), producenta oprogramowania komunikacyjnego LiveChat, a także fintech Uncapped, warszawski Packhelp (platforma projektowania spersonalizowanych opakowań) czy producenta mikrosatelitów Iceye.

6 proc. start-upów z szansą na inwestycję

Pytanie czy narodzinom kolejnych innowacyjnych biznesów i powstawaniu firm o statusie jednorożca nie zaszkodzi obecne ostre spowolnienie w aktywności inwestycyjnej funduszy VC? Te gromadzą coraz mniej pieniędzy, którymi mogą potem zasilać start-upy. Wystarczy wspomnieć, że w I kwartale br. zebrały one zaledwie 3,4 mld euro. A to najmniejsza kwota od 2015 r. Analitycy obawiają się, że jeśli sytuacja na rynku nie ulegnie poprawie, poziom zebranych środków będzie na poziomie 50 proc. tego, co otrzymały firmy VC w 2022 r. To z kolei sprawi, że finansowa kroplówka dla wielu spółek technologicznych może się skończyć.

Paulius Insoda, prezes w firmie NFQ, nie jest jednak w tym względzie pesymistą. Przekonuje, iż nowe pomysły ciągle mają bardzo duże możliwości, aby przyciągnąć inwestorów. I dodaje, że wahania koniunktury na rynku nie mają w tym kontekście znaczenia. – Nie ma w tym nic zaskakującego, bo inwestycje w firmy na początkowym etapie rozwoju z reguły mają długi horyzont czasowy, którego nie zakłócają bieżące perturbacje w gospodarce – zauważa.

Z pewnością zdobycie uwagi funduszy VC nie jest dziś łatwe. Analizy Sifted wskazują, że tylko 6 proc. skierowanych do inwestorów propozycji startupów kończy się sukcesem (pozyskaniem finansowania). Dodatkowo nad Wisłą życie innowatorom skomplikował skandal korupcyjny w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wedle Sifted dziesiątki start-upów nie otrzymały w efekcie oczekiwanych 175 mln euro dotacji publicznych. Teraz zagląda im w oczy widmo bankructwa.

Opinia dla „Rz"
Magdalena Surowiec, partnerka zarządzająca, fundusz Unfold.vc

Żaden region nie jest odporny na trwające globalne spowolnienie w branży venture capital. Polski rynek z ubiegłorocznym kryzysem sobie jednak poradził, a start-upy cieszyły się napływem kapitału. Natomiast w najbliższym czasie trend spadkowy inwestycji, mniejszych rund czy niższych wycen będzie kontynuowany także w Polsce. Obserwujemy te sytuacje na co dzień: spowolnienie decyzji inwestycyjnych czy projekty, które wracają z przecenami nie mogąc zamknąć rundy. Fundusze VC stają się coraz bardziej ostrożne i selektywne w swoich inwestycjach. ∑

Dramatyczny spadek „exitów”

Sytuacja na rynku start-upów staje się coraz trudniejsza. Niesprzyjający klimat gospodarczy sprawia, że innowatorom coraz trudniej pozyskać finansowanie. W I kwartale br. wartość inwestycji VC w Europie spadła rok do roku o jedną trzecią, do 11,8 mld euro, a liczba transakcji skurczyła się niemal o 20 proc. – podają analitycy Pitchbook. Hamowanie w Polsce też jest widoczne, choć jego skala jest nieco mniejsza. Z badań firmy Anthemis Group wynika, że fundusze wysokiego ryzyka są dziś dużo bardziej selektywne w wyborze inwestycji, a wyceny spółek szybko spadają. I trudno się dziwić – publikowane przez Sifted najnowsze dane wskazują, że zaledwie 9 proc. europejskich transakcji VC zapewnia upragniony dziesieciokrotny zwrot z inwestycji. Ale dziś tzw. exity to w ogóle rzadkość. Wedle Pitchbook w I kwartale wartość „wyjść” ze start-upów runęła o 70 proc. ∑

NEAR, szwajcarska fundacja działająca na niezwykle perspektywicznym rynku Web3 (koncepcja nowego, zdecentralizowanego internetu), zainwestowała w Cosmose AI. Strony nie ujawniają wartości umowy, ale wiadomo, że dzięki tej transakcji założony w 2014 r. start-up osiągnął wartość ponad 2 mld zł. Tym samym spółka Mirona Mironiuka, która za pomocą innowacyjnych narzędzi wspiera sprzedaż w sklepach stacjonarnych, wkrótce może zostać trzecim polskim jednorożcem.

Znane marki stawiają na polską technologię

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Biznes
Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2024! Już można zobaczyć ich projekty!
Biznes
Wada respiratorów w USA. Philips zapłaci 1,1 mld dolarów
Biznes
Pierwszy maja to święto konwalii. Przynajmniej we Francji
Biznes
Żałosne tłumaczenie Japan Tobacco; koncern wyjaśnia, dlaczego wciąż zarabia w Rosji
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił