Kilka ostatnich lat nie było najlepsze dla chińskich miliarderów, szczególnie tych z branży nieruchomości. Rozgrzany niegdyś do granic bycia bańką rynek nieruchomości w Chinach przeżywa obecnie problemy, a jednym z symboli tych kłopotów jest firma Evergrande, której prezesem jest Hui Ka Yan. W szczytowym momencie, w 2017 roku, majątek Hui Ka Yana był wart 42 miliardy dolarów.

Czytaj więcej

Prezes Evergrande stracił luksusową willę w Hongkongu

Od tego czasu Hui stracił prawie 93 procent wartości swojego majątku i wart jest „tylko” 3 miliardy dolarów. Jest to mocno związane z sytuacja Evergrande, która to firma jest obecnie najbardziej zadłużonym deweloperem w Chinach – zobowiązania firmy wynoszą 300 miliardów dolarów i są problemy z ich obsługą. Hui próbował utrzymać płynność firmy sprzedając swoje prywatne nieruchomości i prywatne odrzutowce.

Okazało się to jednak niewystarczające i już pod koniec 2021 roku Evergrande nie była w stanie spłacić swoich obligacji dolarowych. W 2022 roku problemy trwały dalej – firmie nie udało się, jak zauważa CNN, zrealizować wstępnego planu restrukturyzacji zadłużenia, co wywołuje obawy o jej przyszłość. Analitycy rynku boją się ostatecznego upadku praktycznie zbankrutowanej firmy – Evergrande zatrudnia około 200 tysięcy pracowników i ma ponad 1300 rozpoczętych projektów budowlanych w 280 miastach. Upadek takiego giganta może wywołać efekt domina szkodząc całemu rynkowi nieruchomości oraz branży finansowej. Sam rynek nieruchomości i związane z nim bezpośrednio branże stanowią z Chinach około 30 procent PKB.

Czytaj więcej

Evergrande uszczuplił fortuny bogaczy. Najbardziej ucierpiał Elon Musk

W Chinach problemy mają nie tylko miliarderzy związani z branżą nieruchomości. Ciężkie czasy przeżywali też ci związani z branżą technologiczną, którą rząd w Pekinie w ostatnich latach zaczął znacznie bardziej ściśle regulować i kontrolować. Nie zmienia to faktu, że większość miliarderów pozostała miliarderami i nadal nie musi się martwić o to, czy będzie miała za co kupić jedzenie na następny dzień.

Hui Ka Yan jest jednym ze światowych rekordzistów utraty majątku. Jego wartość spadła mu znacznie mocniej niż np. wartość majątku Elona Muska. Jednak Musk stracił tylko w 2022 roku 65 procent wartości swojego, co związane jest ze spadkiem wartości Tesli oraz jego problemami z Twitterem. Elon Musk jest też pierwszym człowiekiem, którego wartość majątku zmniejszyła się o 200 mld dolarów.