Reklama
Rozwiń

Wzrost kosztów energii i pracy dławi polskie firmy

Nigdy wcześniej tak wielu średnich i dużych przedsiębiorców nie wskazywało kosztów energii i pracy jako najbardziej dotkliwych barier w działalności jak obecnie.

Publikacja: 20.01.2023 03:00

Wzrost kosztów energii i pracy dławi polskie firmy

Foto: Adobe Stock

Wysokie koszty są dzisiaj znacznie bardziej uciążliwą barierą dla średnich i dużych firm niż hamująca je od lat biurokracja, niepokój o brak zamówień czy dostęp do finansowania – wynika z ogłoszonego w czwartek raportu firmy Grant Thornton, który podsumowuje wyniki dorocznego badania nastrojów przedsiębiorców.

Pod koniec zeszłego roku objęło ono 10 tys. firm z 29 krajów świata, w tym 100 z Polski. Aż 85 proc. polskich firm wskazało, że najbardziej dotkliwą przeszkodą w prowadzeniu biznesu są teraz wysokie ceny energii. Tych wskazań było najwięcej w historii badania i o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Może ją nieco zmniejszyć ogłoszona w tym tygodniu przez PGNiG obniżka cen gazu dla MŚP, ale nie ma większych szans na złagodzenie drugiej najpoważniejszej bariery, jaką dla 82 proc. przedsiębiorców są wysokie koszty. To wynik o 17 pkt proc. wyższy niż przed rokiem i najwyższy wśród 29 przebadanych krajów, gdzie średnia wskazań to 56 proc. Biorąc pod uwagę planowaną w tym roku dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej (która podwyższy ją prawie o jedną piątą) i niedobór pracowników w wielu zawodach, bariera kosztów pracy nadal pozostanie silna. Podobnie zresztą jak trzecia na liście i hamująca już trzy czwarte polskich firm (o 13 pkt proc. więcej niż przed rokiem) niepewność ekonomiczna.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Biznes
102 przypadki konfiskaty prywatnych majątków w Rosji. Miliardy dolarów na wojnę
Biznes
Największy atak na Ukrainę, InPost z kolejnym przejęciem, Polska celem hakerów
Biznes
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja? Wojna w internecie się nasila
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama