Pekin formalizuje większą rolę w nadzorowaniu potężnych grup technologicznych, co wiąże się z kolejną fazą walki ze spowolnieniem gospodarczym i falami protestów. Chodzi też o zatrzymanie największych firm w kraju, ale jednocześnie odstrasza również zagranicznych inwestorów.
W efekcie rząd coraz częściej przejmuje małe udziały kapitałowe w lokalnych operacjach dużych firm technologicznych, tak jak ostatnio zrobił to z właścicielem TikTok ByteDance. Zapewnia to partii komunistycznej sposób na zaangażowanie w ich biznes, zwłaszcza w treści, które przekazują milionom Chińczyków.
Chińskie władze dają tym samym argumenty Amerykanom na rzecz kampanii walki z wpływami TikToka w USA. Dotąd firma broniła się, że jest prywatnym podmiotem, ale teraz z państwowym udziałowcem o znacznie większym wpływie, niż wynika to z posiadanych akcji, sytuacja wygląda inaczej. Pierwsze stany amerykańskie wprowadzają już zakaz używania TikToka na urządzeniach państwowych urzędników – zrobiły to Wisconsin i Karolina Północna, trwa dyskusja w Kalifornii i kilku innych.
W ByteDance, do którego należy TikTok, Pekin zacieśniał kontrolę od kwietnia 2021 r. Fundusz powiązany z CAC dołączył do dwóch innych grup państwowych, aby zapłacić 2 mln juanów (ok 1,3 mln zł) za 1 proc. udziałów w jednostce o nazwie Beijing ByteDance Technology.
Czytaj więcej
Irańska policja obyczajowa nie będzie polegać już wyłącznie na funkcjonariuszach ścigających kobiety noszące w zły sposób hidżab. Teraz do ich prześladowania używać będzie sztucznej inteligencji i technologii rozpoznawania twarzy.