Rosyjskie metale tylko dla swoich. Indie największym klientem hut Rosji

Rosja przeorientuje eksport wyrobów metalowych do Indii, Turcji, Chin, krajów WNP, Ameryki Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej. Dostęp do rosyjskiej metalurgii mają mieć tylko „przyjazne kraje”.

Publikacja: 26.12.2022 10:53

Rosyjskie metale tylko dla swoich. Indie największym klientem hut Rosji

Foto: Adobestock

Poinformował o tym w poniedziałek Manturow rosyjski wicepremier przedstawiając kluczowe parametry odkurzonej strategii rozwoju hutnictwa w Rosji do 2030 roku. Uwzględnia ona przedsiębiorstwa z zagarniętych ukraińskich terytoriów i ich bazę surowcową.

Kremlowski reżim liczy, że (dzięki rozpętanej przez siebie wojnie - red), „produkcja gotowych walcowanych metali żelaznych może wzrosnąć o 33 proc. A krajowa konsumpcja metali nieżelaznych na rynku rosyjskim ma wzrosnąć o 28 proc. Według Manturowa, teraz rosyjskie przedsiębiorstwa reorientują eksport.

Rosyjska metalurgia zdominowana przez koncerny posłusznych wobec Kremla oligarchów (Lisin, Potanin, Mordaszow, Abramowicz, Usmanow itd), przez lata zarabiała na eksporcie po cenach dumpingowych, produkcji do państw Unii, do USA i innych wysoko rozwiniętych rynków.

Po tym jak Bruksela i Waszyngton wprowadziły cła zaporowe na rosyjskie wyroby metalurgiczne, głównym rynkiem zbytu stał się przestarzały rosyjski przemysł.

Według BCS Global Markets rosyjski eksport stali i rudy żelaza jest obecnie nieopłacalny dla prawie wszystkich rosyjskich firm metalurgicznych. Sektor utrzymuje się kosztem rynku krajowego.

Agresja na Ukrainę i sankcje wymusiły w koncernach oligarchów szukanie nowych rynków, w państwach, które reżim określa jako „przyjazne”, co oznacza, że nie potępiły one zbrodniczej wojny i dalej chcą handlować z Rosją.

W listopadzie rosyjskie firmy metalurgiczne wysłały do Indii 62,7 tys. ton walcowanej na gorąco stali , gdy łączny import stali do Indii osiągnął w zeszłym miesiącu trzyletnie maksimum i wyniósł 600,3 tys. ton, informuje Argus.

Indie kupiły więc w Rosji ponad 10 proc. swojego importu metalurgicznego, stając się jednym z największych klientów rosyjskich hut. Przed sankcjami i europejskim embargiem Indie jako importer rosyjskiej metalurgii prawie nie występowały. Osłabienie rubla i wzrost cen światowych przyczyniają się do wzrostu eksportu stali.

Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?
Materiał partnera
Promocja działań dla wspólnej przyszłości
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa