Upadłość zgłosił już jeden z najbardziej znanych producentów papieru toaletowego w Niemczech – firma Hakle z Duesseldorfu. Powodem jest dramatyczny wzrost cen energii i surowców oraz wyższe koszty transportu. Wydatkami tymi nie obarczono do tej pory w dostateczny sposób klientów – poinformowała spółka.

– Cały przemysł papierniczy znajduje się pod ogromną presją związaną z kosztami – powiedział szef branżowego stowarzyszenia Przemysł Papierniczy Gregor Geiger. W tej sytuacji ważne jest, aby producenci papieru przenieśli wyższe koszty na końcowych odbiorców.

Szczególnie trudna jest sytuacja producentów papieru toaletowego i papierowych ręczników – wskazał Geiger. Wynika to ze stosowanych w produkcji procesów suszenia, w których wykorzystuje się ogromne ilości gazu.

Czytaj więcej

Papier drożeje. A więc książki, zeszyty, opakowania, kartony, papier toaletowy

Producenci papierów higienicznych już w marcu przestrzegali przed konsekwencjami gwałtownie rosnących cen gazu i energii elektrycznej oraz możliwej przerwy w dostawach rosyjskiego gazu. Produkcja w tej branży jest uzależniona od gazu, a horrendalne ceny surowca zagrażają egzystencji wielu firm – wskazywali.

Mimo wszystkich podwyżek cen popyt na produkty tej branży jest niezmienne wysoki, a nawet rośnie. Według firmy badającej rynek GfK sprzedaż chusteczek higienicznych, papieru toaletowego i rolek kuchennych w handlu spożywczym w czerwcu br. znacznie przekroczyła poziom z poprzedniego roku. Najsilniejszy wzrost odnotowano w przypadku chusteczek higienicznych – ich sprzedaż wzrosła o ponad 36 procent. Sprzedaż papieru toaletowego wzrosła o prawie 28 procent, a rolek kuchennych o 22 procent.

Problem eksplodujących kosztów to nie tylko problem producentów papieru higienicznego. Niemiecki biznes i polityka ostrzegają przed falą bankructw. Z najnowszej analizy opublikowanej przez Federację Przemysłu Niemieckiego (BDI) wynika, że rosnące ceny energii stanowią ogromne wyzwanie dla 58 procent firm, a dla 34 procent to kwestia przetrwania na rynku.

Czytaj więcej

Papier mocno drożeje, od gazetowego po toaletowy. Branżę trawią rosnące koszty

Prawie co dziesiąta firma w Niemczech zmniejszyła już produkcję lub nawet ją przerwała. Prawie co czwarta firma zamierza albo jest w trakcie sprzedaży udziałów w spółce lub przenoszenia części produkcji albo miejsc pracy za granicę. – Niemiecki rząd musi jak najszybciej zainicjować program ulgowy dla gospodarki – żąda prezes BDI Siegfried Russwurm.

Sytuacja pogarsza się także w rzemiośle. I tam kryzys energetyczny grozi falą niewypłacalności – przestrzega prezes branżowego stowarzyszenia ZDH, Hans Peter Wollseifer. „Każdego dnia odbieramy telefony od firm, które są na krótko przed przerwaniem produkcji, bo nie stać ich na opłacenie rachunków za energię” – powiedział dziennikowi „Rheinische Post”. Przyznał, że dynamika bankructw jest o wiele gorsza niż w szczytowym okresie pandemii koronawirusa, a rząd czyni zbyt małe starania, by pomóc branży.