Leonardo Del Vecchio założył Luxotticę w 1961 r., a w 2018 r. połączył siły z francuskim Essilorem. Do niego należała popularna marka Ray-Ban.
Agencja Reutera przypomina, że Del Vecchio stał się symbolem jednej z najbłyskotliwszych karier biznesowych w powojennej historii Włoch. Od dzieciństwa w biedzie, życia w sierocińcu aż do zgromadzenia fortuny wartej dziesiątki miliardów euro.
„Leonardo Del Vecchio był wspaniałym Włochem. Jego historia, od sierocińca po przywództwo imperium biznesowego, wydaje się być historią z innej epoki. Ale jest przykładem na dziś i jutro” – napisał na Twitterze komisarz ds. gospodarki europejskiej Paolo Gentiloni.
Majątek Del Vecchio, który posiadał także 10 proc. udziałów we włoskim banku inwestycyjnym Mediobanca, w kwietniu 2021 r. Bloomberg Billionaires oszacował netto na 32,7 mld dol., co czyniło go drugim pod względem bogactwa człowiekiem we Włoszech i 41. najbogatszym na świecie, zaraz za Giovanni Ferrero, którego koncern produkuje m.in. Nutellę.
Del Vecchio pozostał prezesem wykonawczym EssilorLuxottica do grudnia 2020 roku, kiedy to przekazał kierowanie firmą prezesowi Francesco Milleri- pisze Reuters.
„Wraz ze śmiercią Del Vecchio Mediolan traci jedną z najbardziej znamiennych postaci w swojej najnowszej historii” – napisał na Twitterze burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala. Miliarder urodził się i mieszkał w tym mieście z rodziną.
Czytaj więcej
Rewolucja dzieje się na naszych oczach. I to dosłownie. Technologie instalowane wprost na nosie użytkownika zmienią sposób, w jaki doświadcza rzeczywistość.