Rusal informuje, że w wyniku wprowadzenia przez Australię zakazu eksportu do Rosji tlenku glinu i boksytów, rosyjski koncern stracił 20 proc. potrzebnego do produkcji aluminium surowca. Na braki surowcowe wpłynie również wywołane rosyjską agresją na Ukrainę wstrzymanie produkcji w ukraińskich zakładach tlenku glinu w Mikołajowie. Przypadało na nie około 20 proc. całkowitej produkcji tlenku glinu Rusal.

Oprócz zamknięcia zakładów przetwórczych w Mikołajowie, istnieje ryzyko wstrzymania dostaw surowców z zakładów tlenku glinu z Aughinish (Irlandia), który pokrywa 23 proc. całkowitego zapotrzebowania świata na ten surowiec. Rusal nie tylko sprzedaje tlenek glinu, ale także kupuje. W 2021 roku firma importowała 836 tys. ton, a eksportowała 1,7 mln ton.

Czytaj więcej

Biały Dom zakaże eksportu zagranicznych części do rosyjskiego uzbrojenia

Według raportu Rusal z wyników operacyjnych za 2021 r., całkowita produkcja tlenku glinu firmy wyniosła 8,3 mln t. W Australii Rusal wyprodukował 742 tys. (9 proc. całkowitej produkcji) w przedsiębiorstwie Queensland Alumina (QAL), w którym rosyjska firma posiada 20 proc. udziałów, a którą kontroluje gigant wydobywczy Rio Tinto. Według australijskiego rządu, kraj ten dostarcza Rosji 20 proc. potrzebnego tlenku glinu.

Oleg Deripaska, główny udziałowiec Rusal, to jeden z ulubieńców Kremla. W czasie globalnego kryzysu 2008 r. oligarcha dostał od państwa bezprecedensową pomoc – ponad 4 mld dol. na ratowanie swojego koncernu.