Malwersacje finansowe i nadużycia w obszarze zakupów – to najczęściej spotykane oszustwa wewnętrzne w polskich firmach, gdzie rośnie też problem kradzieży poufnych informacji. O ile na świecie przekręty finansowe i nadużycia w zakupach firmowych stanowiły prawie połowę wykrytych oszustw, to w Polsce niemal 94 proc.
Co ciekawe, choć sprawca korporacyjnych przekrętów jest zwykle kojarzony z typem indywidualisty, który wykorzystuje swoją firmę dzięki własnej pomysłowości i sprytowi, badanie KPMG przedstawiające „Profil korporacyjnego oszusta" wykazało, że działa on najczęściej w zespole.
Praca zespołowa
W porozumieniu z innymi (często obecnymi lub byłymi pracownikami firmy) popełnia się w Polsce 75 proc. nadużyć, podczas gdy na świecie 62 proc. Przeczy to także obiegowym opiniom o słabych umiejętnościach Polaków do współpracy w grupie.
Trend do współpracy zespołowej widać też w skali globalnej- oszuści coraz częściej działają w większych, ponad pięcioosobowych grupach. Odsetek takich nadużyć wzrósł z 9 proc. w 2010 r. do 20 proc. w 2015 r. W Polsce działania w dużych grupach były niemal dwukrotnie częstsze niż w małych. U nas też częściej niż na świecie uczestnicy nadużyć są ze sobą powiązani finansowo, częściej też sprawców łączą bliskie relacje (np. więzy rodzinne, znajomość z poprzedniego miejsca pracy). Widać też, że dokonywanie przestępstw gospodarczych bardzo często umożliwia lub ułatwia znajomość danego biznesu.
W Polsce dotyczyło to 88 proc. oszustw – i niemal dwukrotnie częściej niż na świecie sprawca wykazywał dobrą znajomość biznesu, tym bardziej, że zwykle co najmniej od 6 lat pracował w firmie, którą wykorzystywał. Miał więc sporo czasu by dostrzec „okazje, które czynią złodzieja".