Reklama

#RZECZoBIZNESIE: Maciej Harczuk: polskie firmy boją się Brexitu

Polskie firmy są w całkiem dobrej kondycji. Coraz mniej ogłasza upadłość - Maciej Harczuk, prezes Euler Hermes Collections

Aktualizacja: 04.07.2016 13:46 Publikacja: 04.07.2016 12:48

#RZECZoBIZNESIE: Maciej Harczuk: polskie firmy boją się Brexitu

Foto: Rzeczpospolita

Polskie firmy są w lepszym stanie. Jest mniej upadłości. Jakie branże mają się w Polsce najlepiej?

- Oprócz branży budowlanej jest nieźle. Poprawia się też w branży motoryzacyjnej - mówi Maciej Harczuki dodaje, że po Brexicie mocno zmieniła się sytuacja na rynku – dotyczy ona przede wszystkim firm eksportowych i importowych. Wszelkie szacunki są niepewne.

Najbardziej narażone na problemy są małe firmy, to one najbardziej cierpią na opóźnionych inwestycjach i to one są najbardziej narażone na upadłość. Ale są takie firmy, które radzą sobie świetnie. - Branża nieruchomościowa jest rozpędzona i jest w dobrej kondycji – podkreśla Harczuk.

Która branża sobie radzi najlepiej?

Reklama
Reklama

- Transportowa. Sprzyjają jej niskie ceny ropy oraz wzrost eksportu. Oczywiście i tu Brexit może zniszczyć ten dobry trend. Firmy transportowe spowalniają także problemy na rynku pracy – brakuje pracowników – podkreśla prezes Euler Hermes Collections.

A jak radzi sobie sektor finansowy, bankowy?

- Ten sektor jest bardzo zachowawczy i ostrożny. Nie ma jednak problemów z dostępem do gotówki dla – podkreśla Harczuk i dodaje, że program 500+ jest pozytywnym zjawiskiem na rynku. Ten program jest wyraźnym pozytywnym bodźcem do rozwoju handlu. Deflacja stłumiła nastroje konsumpcyjne Polaków, a to źle wpływa na finansowanie firm. Maciej Harczuk podkreśla, że program 500+ cieszy firmy. - Wiele firm, min IT zaobserwowało większą ilość klientów, którzy dzięki dodatkowym pieniądzom poszli na zakupy - podkreśla. Program 500 plus może mieć takżew pływ na branże spożywcza i odzieżowa.

- Postrzegam ten program bardzo pozytywnie – mówi Maciej Hraczuk.

Co zrobić, kiedy firma ma kłopoty finansowe?

Po pierwsze trzeba zastanowić się nad struktura kosztów w firmie – podkreśla Harczuk. Trzeba pamiętać o własnych fakturach i egzekwować zapłatę od kontrahentów.

Reklama
Reklama

Są też pewne zagrożenia: ewentualny Brexit może uderzyć w polskie firmy, które sporo eksportują na Wyspy Brytyjskie.

Jednak zdaniem Prezesa Harczuka w drugiej połowie 2016 roku niewiele zmieni się na rynku. Dopiero 2017 rok może przynieść zmiany dla polskich firm.

Biznes
Donald Trump traci cierpliwość. Nowe sankcje na Rosję na horyzoncie
Biznes
Gwarancje dla Ukrainy, AI ACT hamuje rozwój, zwrot Brukseli ws. aut spalinowych
Biznes
Polskie firmy chcą zamrożenia AI Act
Biznes
Nowe technologie nieodłączną częścią biznesu
Biznes
Biznes o cyrkularności – co mówią liderzy zmian
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama