Aluminiowa firma UC Rusal, założona przez oligarchę Olega Deripaskę, uzgodniła zakup niemieckiego producenta stopów aluminium Aluminium Rheinfelden. Firma nie ujawnia kwoty transakcji, pisze gazeta RBK.

Aluminium Rheinfelden, założona w 1898 roku w pobliżu pierwszej w Europie elektrowni wodnej w Rheinfelden (Badenia-Wirtembergia), jest najstarszym producentem aluminium w Niemczech. Głównymi klientami Aluminium Rheinfelden są koncerny motoryzacyjne. Przychody firmy w 2019 roku wyniosły 159 mln euro, ale od jesieni 2020 roku zatrudniająca 256 osób spółka znajduje się w postępowaniu upadłościowym. Ma to związek m.in. z następstwami pandemii koronawirusa, która doprowadziła do spadku zamówień na aluminium w Polsce.

Aluminium Rheinfelden ma wiedzę i osiągnięcia w zakresie innowacji. Posiada ponad 70 patentów i rozległe powiązania w sektorze motoryzacyjnym. A to pomoże wzmocnić pozycję rosyjskiego właściciela jako priorytetowego dostawcy dla międzynarodowego przemysłu motoryzacyjnego. - Celem tej transakcji jest zakup patentów i dotarcie do konsumentów końcowych - mówi Maksim Chudałow szef grupy ds. oceny ryzyka zrównoważonego rozwoju w ACRA.

„Prawdopodobnie UC Rusal potrzebuje europejskiej rejestracji, biorąc pod uwagę możliwości rosyjskiego giganta, jest to ciekawy pomysł. W efekcie, jeśli nie będzie możliwe zwiększenie dostaw na rynek europejski, możliwe będzie przeniesienie technologii do Rosji i już tutaj zorganizowanie dostaw wysokiej jakości półfabrykatów aluminiowych w celu ograniczenia importu i modernizacji krajowej floty samochodowej. - dodaje ekspert.

W długofalowej strategii UC Rusal zamierza rozwijać aktywa Aluminium Rheinfelden, zwiększając produkcję stopów do 30 tys. ton rocznie. „Planujemy zachować nie tylko produkcję i miejsca pracy, ale także zainwestować w badania i rozwój na większą skalę, aby opracować nowe, zaawansowane technologie i produkty" - zapewnia Jewgienij Nikitin, dyrektor generalny UC Rusal (jego słowa są cytowane w komunikacie firmy).

Kapitalizacja rosyjskiego koncernu na moskiewskiej giełdzie wzrosła o 0,3 proc. do 561,6 mld rubli (28 mld zł). Przychody firmy w pierwszej połowie 2020 roku spadły o 15,2 proc. - do 4 mld dol., Strata wyniosła 124 mln dol., A dług netto - prawie 6 mld dol.

Przedsiębiorstwa UC Rusal są zlokalizowane w 13 krajach świata. Rosjanie mają dwie fabryki tlenku glinu w Europie (we Włoszech i Irlandii) oraz fabrykę aluminium w Szwecji. W kwietniu 2018 roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na UC Rusal i jej założyciela Olega Deripaskę, zakazując amerykańskim firmom prowadzenia z nimi interesów. Departament Skarbu USA zgodził się znieść te ograniczenia wobec UC Rusal w styczniu 2019 r., Po tym, jak Deripaska zmniejszył swój udział w akcjonariacie kontrolującej Rusal swojej firmie En + z 70 proc. do mniej niż 45 proc.

Przełożyło się to na interesy Rosjan w USA. W kwietniu 2019 roku UC Rusal uzgodnił z amerykańskim producentem stopów aluminium Braidy Industries (przemianowanym na Unity Aluminium) wspólną budowę zakładu do produkcji walcowanego aluminium dla przemysłu motoryzacyjnego w Kentucky, którego koszt oszacowano na 1,68 miliarda dol. Rosyjska firma na koniec 2019 r. przekazała Braidy 75 mln dol. z planowanej 200 mln USD inwestycji w projekt. Ale zawiesiła finansowanie, dopóki amerykański partner nie zebrał z niego kolejnych 300 milionów dolarów.

Ponadto kilku kongresmanów z Partii Demokratycznej zwróciło się do szefa skarbu USA Stephena Mnuchina o sprawdzenie umowy między UC Rusal i Braidy. Dlatego senator Ron Wyden wezwał do oceny skutków tej umowy dla bezpieczeństwa narodowego USA. W odpowiedzi na to Rosjanie stwierdzili, że może mogą zrezygnować z budowy zakładu.