Rosyjski oligarcha przejmuje najstarszego producenta aluminium w Niemczech

Aluminiowy koncern Olga Deripaski kupuje bankrutującego niemieckiego producenta aluminium. To najstarsza taka firm w Niemczech. Łupem Rosjan padną patenty i klienci w branży moto.

Aktualizacja: 12.02.2021 12:15 Publikacja: 12.02.2021 11:10

Rosyjski oligarcha przejmuje najstarszego producenta aluminium w Niemczech

Foto: Bloomberg

Aluminiowa firma UC Rusal, założona przez oligarchę Olega Deripaskę, uzgodniła zakup niemieckiego producenta stopów aluminium Aluminium Rheinfelden. Firma nie ujawnia kwoty transakcji, pisze gazeta RBK.

Aluminium Rheinfelden, założona w 1898 roku w pobliżu pierwszej w Europie elektrowni wodnej w Rheinfelden (Badenia-Wirtembergia), jest najstarszym producentem aluminium w Niemczech. Głównymi klientami Aluminium Rheinfelden są koncerny motoryzacyjne. Przychody firmy w 2019 roku wyniosły 159 mln euro, ale od jesieni 2020 roku zatrudniająca 256 osób spółka znajduje się w postępowaniu upadłościowym. Ma to związek m.in. z następstwami pandemii koronawirusa, która doprowadziła do spadku zamówień na aluminium w Polsce.

Aluminium Rheinfelden ma wiedzę i osiągnięcia w zakresie innowacji. Posiada ponad 70 patentów i rozległe powiązania w sektorze motoryzacyjnym. A to pomoże wzmocnić pozycję rosyjskiego właściciela jako priorytetowego dostawcy dla międzynarodowego przemysłu motoryzacyjnego. - Celem tej transakcji jest zakup patentów i dotarcie do konsumentów końcowych - mówi Maksim Chudałow szef grupy ds. oceny ryzyka zrównoważonego rozwoju w ACRA.

„Prawdopodobnie UC Rusal potrzebuje europejskiej rejestracji, biorąc pod uwagę możliwości rosyjskiego giganta, jest to ciekawy pomysł. W efekcie, jeśli nie będzie możliwe zwiększenie dostaw na rynek europejski, możliwe będzie przeniesienie technologii do Rosji i już tutaj zorganizowanie dostaw wysokiej jakości półfabrykatów aluminiowych w celu ograniczenia importu i modernizacji krajowej floty samochodowej. - dodaje ekspert.

W długofalowej strategii UC Rusal zamierza rozwijać aktywa Aluminium Rheinfelden, zwiększając produkcję stopów do 30 tys. ton rocznie. „Planujemy zachować nie tylko produkcję i miejsca pracy, ale także zainwestować w badania i rozwój na większą skalę, aby opracować nowe, zaawansowane technologie i produkty" - zapewnia Jewgienij Nikitin, dyrektor generalny UC Rusal (jego słowa są cytowane w komunikacie firmy).

Kapitalizacja rosyjskiego koncernu na moskiewskiej giełdzie wzrosła o 0,3 proc. do 561,6 mld rubli (28 mld zł). Przychody firmy w pierwszej połowie 2020 roku spadły o 15,2 proc. - do 4 mld dol., Strata wyniosła 124 mln dol., A dług netto - prawie 6 mld dol.

Przedsiębiorstwa UC Rusal są zlokalizowane w 13 krajach świata. Rosjanie mają dwie fabryki tlenku glinu w Europie (we Włoszech i Irlandii) oraz fabrykę aluminium w Szwecji. W kwietniu 2018 roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na UC Rusal i jej założyciela Olega Deripaskę, zakazując amerykańskim firmom prowadzenia z nimi interesów. Departament Skarbu USA zgodził się znieść te ograniczenia wobec UC Rusal w styczniu 2019 r., Po tym, jak Deripaska zmniejszył swój udział w akcjonariacie kontrolującej Rusal swojej firmie En + z 70 proc. do mniej niż 45 proc.

Przełożyło się to na interesy Rosjan w USA. W kwietniu 2019 roku UC Rusal uzgodnił z amerykańskim producentem stopów aluminium Braidy Industries (przemianowanym na Unity Aluminium) wspólną budowę zakładu do produkcji walcowanego aluminium dla przemysłu motoryzacyjnego w Kentucky, którego koszt oszacowano na 1,68 miliarda dol. Rosyjska firma na koniec 2019 r. przekazała Braidy 75 mln dol. z planowanej 200 mln USD inwestycji w projekt. Ale zawiesiła finansowanie, dopóki amerykański partner nie zebrał z niego kolejnych 300 milionów dolarów.

Ponadto kilku kongresmanów z Partii Demokratycznej zwróciło się do szefa skarbu USA Stephena Mnuchina o sprawdzenie umowy między UC Rusal i Braidy. Dlatego senator Ron Wyden wezwał do oceny skutków tej umowy dla bezpieczeństwa narodowego USA. W odpowiedzi na to Rosjanie stwierdzili, że może mogą zrezygnować z budowy zakładu.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne