Mieszkańcy ponad stu miast na całym świecie w tym samym czasie, w ciągu jednej doby, będą poszukiwać rozwiązań dla najbardziej palących problemów ekologicznych współczesnych metropolii. W Polsce udział w tym przedsięwzięciu wezmą Warszawa i Kraków. Tegoroczna edycja Climathonu skupi się na tematach związanych z jakością powietrza i smogiem, ale także transportem w miastach oraz zużyciem energii elektrycznej.

Maraton warsztatów (hackathon) dla innowatorów organizuje Climate-KIC, inicjatywa wspierana przez Komisję Europejską. Wydarzenie ma charakter otwarty - może dołączać do niego każdy, kto chce poświęcić 24 godziny na poszukiwanie rozwiązań problemów z ochroną środowiska i ze zrównoważonym rozwojem metropolii.

Tegoroczna edycja Climathonu będzie największym wydarzeniem tego typu na świecie - jednocześnie będzie odbywać się ponad 100 lokalizacjach naszego globu, od Reykjaviku przez Melbourne, Paryż, aż po Hong-Kong i Waszyngton. Uczestnicy Climathonu będą mogli korzystać z ogromnej bazy danych satelitarnych, które pomagają monitorować stan klimatu i jakość powietrza. Baza ta bezpłatnie zostanie otwarta dla biorących udział w Climathonie. - Rozwiązania, które powstaną w trakcie wydarzenia, dzięki współpracy z ekspertami i urzędnikami miejskimi, mają szanse zostać wprowadzone w życie i zmienić naszą rzeczywistość - podkreśla Joanna Sabat z wrocłwaskiej centrali polskiego oddziału Climate-KIC.