Oświadczenie opublikowane na stronie internetowej Chelsea mówi, że przedstawiciele Romana Abramowicza wnieśli w poniedziałek pozew o zniesławienie w imieniu swojego klienta. Pozew został złożony przeciwko wydawnictwu HarperCollins i autorce książki „Putin's People: How the KGB Conquered Russia and then Tackled the West (Ludzie Putina: jak KGB podbiło Rosję, a potem wzięło się za Zachód)" Catherine Belton.

„Pozew jest powiązany z serią fałszywych i zniesławiających oświadczeń, które padły pod adresem naszego klienta w książce „Ludzie Putina" wydanej przez HarperCollins. Książka fałszywie twierdzi, że nasz klient działał w sposób korupcyjny. A także zawiera fałszywe oświadczenia dotyczące zakupu przez naszego klienta klubu piłkarskiego "Chelsea" oraz jego działalności. Takie stwierdzenia są absolutnie niedopuszczalne i nie mają podstaw "- napisali adwokaci Abramowicza, cytowani przez BBC.

Zaznaczyli, że do czasu sądowego rozstrzygnięcia nie będą udzielać dalszych wypowiedzi związanych z postępowaniem. W oświadczeniu przytoczono również słowa samego Abramowicza: „Nigdy nie szukałem rozgłosu i zawsze niechętnie komentowałem jakiekolwiek kwestie, w tym wszelkie fałszywe lub wprowadzające w błąd oświadczenia na temat mój lub klubu piłkarskiego Chelsea. Jest jednak oczywiste, że kłamliwe oskarżenia na mój temat zawarte w tej książce mają zgubny wpływ nie tylko na moją osobistą reputację, ale także działalności klubu piłkarskiego Chelsea - powiedział miliarder.

Według Abramowicza, chciał on uniknąć procesu i podpisać ugodę, ale negocjacje między jego prawnikami a wydawnictwem zakończyły się niepowodzeniem.

Oligarcha podkreśla, że wydawnictwo otrzymało szczegółowe informacje dotyczące stwierdzeń, które uważa za fałszywe. A niektóre z nich zostały już wcześniej uznane za takowe przez brytyjski Sąd Najwyższy.

Książka Belton została opublikowana w Wielkiej Brytanii w maju 2020 roku. Jego autorką jest była dziennikarka Financial Times Catherine Belton, która 16 lat mieszkała w Rosji. W książce autorka twierdzi m.in., że Abramowicz mógł kupić londyński klub piłkarski Chelsea na osobiste polecenie Władimira Putina, aby poprawić wizerunek Rosji w Wielkiej Brytanii.

Abramowicz został właścicielem Chelsea latem 2003 roku. Od tego roku klub pięć razy zdobył mistrzostwo Anglii, a w 2012 roku po raz pierwszy zdobył Puchar Ligi Mistrzów.

W zeszłym tygodniu Abramowicz, który rzadko rozmawia z dziennikarzami, udzielił wywiadu amerykańskiemu Forbesowi. Powiedział, że jego misją jest walka z rasizmem i antysemityzmem w piłce nożnej oraz wspieranie kobiecej piłki nożnej.