Były wiceminister obrony: Finansowanie armii jak w krajach autorytarnych

Teraz 250-tysięczna w pełni zawodowa armia to jest utopia. Polski na to najnormalniej w świecie nie stać - stwierdził Janusz Zemke, były wiceminister obrony, w rozmowie z Business Insider Polska.

Publikacja: 05.11.2021 17:49

Janusz Zemke

Janusz Zemke

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Janusz Zemke w wywiadzie dla portalu skomentował kontrowersyjne plany rządu zakładające utworzenie w ramach BGK Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Pozabudżetowe pieniądze z emisji obligacji BGK oraz wpłat z zysku NBP mają być przekazane na wyposażenie armii oraz powiększenie jej liczebności aż do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. terytorialsów.

- Nie spotkałem się z takim rozwiązaniem w żadnym z zachodnich państw - przyznał były wiceminister obrony. - Zasada, która obowiązuje w demokracjach, jest taka, że budżety wojskowe powinny być w swoich generalnych zarysach jawne, przejrzyste, uchwalane przez parlament i równocześnie oceniane przez parlament. To jest immanentna cecha demokracji parlamentarnych. W krajach autorytarnych budżety obronne często są lokowane w innych sferach.

Jak dodał, przykładem takiego kraju jest Rosja. 

Czytaj więcej

Witold M. Orłowski: Stanęło ćwierć miliona wojska…

Jego zdaniem mamy teraz powtórkę z PRL-u.

- Wracamy do modelu sprzed transformacji. Przed 1989 r. budżety na wydatki wojskowe oprócz MON-u znajdowały się również w innych resortach, np. w Ministerstwie Transportu czy Budownictwa. Ponownie więc wchodzimy w strefę niejasności - zaznaczył Zemke.

Stwierdził też, że tak wielka armia żołnierzy, jaką zapowiada PiS, jest nierealna.

- Jeżeli chcemy np. stworzyć 18. dywizję, to potrzebujemy oprócz nowoczesnego sprzętu dodatkowych kilkanaście tysięcy żołnierzy. Ale jak słyszę, że powinniśmy mieć 300 tysięcy ludzi w mundurach… To jest przejaw megalomanii. 300 tysięcy mieliśmy w latach 50. XX w. i byli to w zdecydowanej większości żołnierze z poboru. Teraz 250-tysięczna w pełni zawodowa armia to jest utopia. Polski na to najnormalniej w świecie nie stać - podkreślił Zemke, cytowany przez Business Insider Polska.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne