Z przecieków wynika, że Komisja Europejska położy nacisk na „kierunkowe wsparcia" dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Takiego instrumentu domagają się Włochy, Hiszpania, Grecja i Francja.
Polska od niemal roku pracuje nad własnymi regulacjami chroniącymi odbiorców wrażliwych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wzmocnić pozycję odbiorcy wrażliwego za pomocą mechanizmów wsparcia finansowego, jak modyfikacja dodatku energetycznego, a także wprowadzić narzędzia wsparcia niefinansowego. Projekt ustawy czeka na rozpoczęcie prac legislacyjnych.
Pomoc finansowa z budżetów krajowych zwykle była krytykowana przez Komisję Europejską. Bruksela może co prawda zaakceptować taką formę wsparcia, ale jedynie pod warunkiem, że będzie ona okresowa i nakierowana na ubogich.
Poza wsparciem finansowym mowa jest również o odroczeniu płatności rachunków za energię elektryczną i możliwości skorzystania z ulg podatkowych. W tym kontekście warto dodać, że daniny publiczne stanowią ok. 41 proc. rachunków za energię w gospodarstwach domowych, a 30–34 proc. w przypadku przemysłu.
– Zapewnienie ukierunkowanego wsparcia konsumentom, bezpośrednia pomoc finansowa dla osób najbardziej zagrożonych ubóstwem energetycznym, obniżenie podatków energetycznych, przeniesienie opłat na opodatkowanie ogólne to działania, które można podjąć bardzo szybko, zgodnie z przepisami unijnymi – powiedziała komisarz ds. energii Kadri Simson w Parlamencie Europejskim.