Projekt nowego statutu ministerstwa jest już gotowy. Trafił właśnie do konsultacji międzyresortowych. Zakłada wydzielenie wewnątrz MSP nowego departamentu projektów prywatyzacyjnych. Mają do niego trafić urzędnicy najlepiej przygotowani merytorycznie do prowadzenia prywatyzacji, która – jak zapowiada minister Aleksander Grad – tylko w 2008 r. ma objąć ok. 350 spółek. Pozostałe departamenty nie będą likwidowane, ale zajmą się wyłącznie nadzorem właścicielskim nad przypisanymi do nich firmami. Z nieoficjalnych informacji wynika też, że w ministerstwie w marcu pojawi się nowy podsekretarz stanu, co będzie oznaczało nowy podział kompetencji.
Tradycją w MSP staje się już powyborcza wymiana dyrektorów departamentów. Jako pierwszy pracę stracił Janusz Radomski, dyrektor pierwszego Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji, a w lutym – Michał Lehmann, dyrektor „trójki”. Nieoficjalnie można usłyszeć, że podobny los czeka jeszcze co najmniej dwóch szefów departamentów.
Ostatnią reorganizację w MSP przeprowadził poprzedni rząd w kwietniu 2006 r. Stanowiska stracili wtedy kierownicy dziesięciu departamentów. Zmieniano też statut resortu.
Wczoraj wiceminister Zdzisław Gawlik przedstawił posłom z Sejmowej Komisji Skarbu główne założenia rządowego projektu nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (pisaliśmy o nich wcześniej). To pierwsza z czterech ustaw, których modyfikację zapowiedziała ekipa Aleksandra Grada.