Rząd kazał prywatnej firmie i Szwedzkiej Służbie Bezpieczeństwa sprawdzić grupę finansową Alexandra i Władimira Antonowa, głównego właściciela w Spyker Cars. Według Dagens Industri fakty, które ujawniono w czasie weryfikacji grupy „przekroczyły daleko granicę akceptacji”. Dane dotyczyły ekonomicznej przestępczości, prania pieniędzy i związków ze zorganizowanym łamaniem prawa w działalności biznesowej Antonowów.
Poufne źródło informacji Dagens Industri podało, że informacje o rosyjskiej grupie finansowej zostały na początku przyjęte ze sceptyzmem w Stanach Zjednoczonych. Własne badanie przeprowadziło w sprawie też FBI , co doprowadziło do tego, że rząd amerykański wywarło naciski na radę General Motors, by ta wstrzymała tranzakcję w połowie grudnia ubiegłego roku. Tranzakcję zastopowano 18 grudnia. Sekretarz stanu w szwedzkim ministerstwie Fnansów Hans Lindblad potwierdza Dagens Industri, że Szwecja zdobyła potrzebne informacje, co do rosyjskiej grupy Antonowów i sprawdziła wszystkich innych finansowców, którzy złożyli ofertę Saabowi.
Mówi też, że rodziny Antonowów nie ma już w strukturach właścicieli Spyker Cars w tranzakcji z Saabem. „I nie ma żadnych wpływów w spółce Saab-Spyker”.
26 stycznia wkońcu General Motors sprzedał Saaba holenderskiemu producentowi aut sportowych za 74 mln dolarów w gotówce i 326 mln dol w akcjach uprzywilejowanych w nowej spółce Saab Spyker Automobiles. Płacenie w gotówce odbędzie się w dwóch fazach. 50 dol. Ma być uiszczone najpóźniej do 15 lutego, a pozostałe 24 mln. dol 15 lipca. Według wiceprzewodniczącego Spykera, Hansa Hugenholtza, o decyzji sprzedaży przez GM Saaba, rozstrzygnęły groźby dealerów i dostawców o obowiązku zapłacenia im odszkodowania rzędu miliardów. To wpłynęło na zmianę stanowiska GM. Przez pewien okres bowiem GM nie wykazywał zainteresowania sprzedażą Saaba, wychodząc z założenia, że bardziej lukratywna jest likwidacja spółki. Zdaniem Hugenholtza, do sfinalizowania kwestii Saaba przez sprzedaż Spykerowi mogły się też przyczynić głośne akcje protestacyjne fanów szwedzkiej firmy na całym świecie.
Tymczasem szef i założyciel Spykera, Victor Muller może być zmuszony do złożenia oferty na całego Spykera. Jeżeli bowiem wykupi akcje rosyjskich oligarchów Antonowów, którzy są właścicielami 29 procent Spykera, to będzie posiadać ponad 30 procent akcji. Teraz Victor Muller jest właścicielem 7.79 proc. Spykera. Z tego względu jednak GM i prawdopodobnie rząd szwedzki postawili wymóg, by rodzina Antonowów zniknęła z listy właścicieli, Muller będzie zobligowany wykupić ich ze spółki. Według holenderskich reguł na giełdzie, które chronią interesy właścicieli udziałów mniejszościowych, przy przekroczeniu 30 procent należy złożyć ofertę na całą spółkę. Muller będzie zaś właścicielem 38 procent.