Według najnowszych danych IDC sprzedaż komputerów na świecie w czwartym kwartale ubiegłego roku spadła o 6,6 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku, podczas gdy prognozy mówiły o spadku o 4,4 proc. To najgorszy wynik od pięciu lat. Od października do grudnia rozeszło się 89,8 mln pecetów.

Zdaniem firmy analitycznej Canalys na tych spadkach najbardziej ucierpiały firmy Microsoft i Intel (nazywane „Wintel"). Analitycy podliczyli, że łączna sprzedaż komputerów biurkowych, notebooków i netbooków w ostatnich trzech miesiącach minionego roku spadła o 10 proc., rok do roku. Prognozy mówią o tym, że zła passa będzie trwać dalej i w 2013 roku udział komputerów Wintel PC w rynku spadnie do 65 proc.  z ubiegłorocznych 72 proc.

Poszkodowani są również producenci komputerów, w tym Hewlett-Packard, Lenovo i Dell, którzy odnotują pierwsze od dekady roczne spadki sprzedaży.

Paradoksalnie analitycy liczyli na ożywienie rynku komputerów pod koniec 2012 roku, które miało być wywołane pojawieniem się systemu operacyjnego Windows 8, przeznaczonego zarówno dla komputerów, jak i tabletów i smartfonów. Okazało się jednak, że konkurencja ze strony systemów operacyjnych innych producentów – głównie iOS Apple'a i Androida Google'a – okazała się zbyt silna dla Windows 8. Ludzie woleli po prostu kupować sprawdzone już tablety zamiast maszyn z nowym systemem operacyjnym.

Analitycy uważają, że sytuacja na rynku komputerów zmieni się na lepsze dopiero wtedy, kiedy Microsoft zmniejszy ceny zakupu licencji na ten system. Zdaniem firmy IDC poprzednie wersje systemu Windows zawsze stymulowały sprzedaż komputerów PC, ale tym razem producentom zabrakło inwencji twórczej w zakresie nowych urządzeń działających pod kontrolą Windows 8, które nie okazały się dość atrakcyjne dla klientów. Analitycy firmy Stifel, Nicolaus & Co. uważają z kolei, że z ocena nowego oprogramowania Microsoftu należy poczekać do czasu, aż użytkownicy zapoznają się lepiej z filozofią tego nowego systemu.

- Kiedy Windows 8 dojrzeje, a ceny ultrabooków będą nadal spadać, na rynku komputerów PC  odwrócą się niekorzystne tendencje i odrodzi się popyt na te urządzenia – twierdzi Jay Chou, analityk z firmy IDC. Dodaje, wedle prognoz w 2013 roku nastąpi wzrost sprzedaży o 2,8 proc. względem minionego roku.

W 2012 roku sprzedane zostały 352 mln komputerów PC, o 3,2 proc. mniej niż w 2011 roku. Był to pierwszy roczny spadek od 2001 roku, w którym miało miejsce załamanie rynku wywołane atakami z 11 września.