Konkurs organizowany jest już po raz dziewiąty i z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników zainteresowanych rywalizacją w jednej z trzech kategorii konkursu: samorząd przyjazny środowisku, przedsiębiorstwo przyjazne środowisku oraz promotor ekologii.
Kategoria samorząd przyjazny środowisku adresowana jest do samorządów terytorialnych (gmin, powiatów) oraz samorządowych związków celowych, które w ostatnim czasie zrealizowały ważne inwestycje ekologiczne. Wnioski w tej kategorii oceniane są pod kątem kompleksowości podjętych rozwiązań, ich nowatorstwa, skali zaangażowania własnego samorządów, dostosowania inwestycji do standardów i dyrektyw UE, a przede wszystkim poprawy stanu środowiska naturalnego.
Do kategorii przedsiębiorstwo przyjazne środowisku przystąpić mogą podmioty gospodarcze, które poczyniły inwestycje ekologiczne mające na celu nie tylko poprawę w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, ale także przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego w regionie. Ocenie podlega kompleksowość działań, nowatorstwo zastosowanych rozwiązań technologicznych oraz zaangażowanie w edukację ekologiczną.
Najwięcej samorządów i firm ubiega się o tytuł Przyjaźni Środowisku w kategorii promotor ekologii, adresowanej do placówek oświatowych, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, instytutów naukowych oraz mediów. Przy ocenie brane są pod uwagę: skala zaangażowania instytucji w edukację ekologiczną, propagowanie działań na rzecz ochrony środowiska i zdrowego trybu życia, podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz organizacja imprez o charakterze proekologicznym.
Prócz tytułu Przyjazny środowisku w powyżej przedstawionych kategoriach w tegorocznej, dziewiątej, edycji samorządy oraz przedsiębiorstwa starać się mogą o otrzymanie Europejskiej Nagrody Ekologicznej – European Ecological Award „Environment Friendly”. Pierwszy raz nagroda ta została przyznana w VIII konkursie.