Zmiany ceny nie będzie, pośrednicy w handlu błękitnym paliwem znikną, a surowiec na granicy z Rosją będzie odbierać ukraińska spółka Naftogaz. Uzgodnili to w Moskwie przedstawiciele Gazpromu i Naftogazu.
Do 31 grudnia Gazprom ma dostarczyć na Ukrainę 49,8 mld metrów sześc. surowca z państw Azji Środkowej po dotychczasowej cenie 179,5 dol. za tys. m sześc.
Gazprom i Naftogaz doszły też do porozumienia w sprawie opłat za rosyjski gaz dostarczony Ukraińcom w styczniu i lutym br. (Rosjanie tłumaczyli swą decyzję ograniczeniem dostaw z Azji Środkowej). W tej kwestii Kijów miał dwie możliwości: zapłacić za surowiec po 315 dol. za tys. m sześc. lub zwrócić Gazpromowi niewykorzystane paliwo. Rzecznik Naftogazu Walentyn Zemliański ujawnił, że Ukraina już wybrała: może zwrócić Rosjanom 1,4 mld metrów sześc. gazu, zgromadzonego w podziemnych zbiornikach.
Według ustaleń od 1 kwietnia rosyjski monopolista będzie mógł bezpośrednio sprzedawać ukraińskim odbiorcom przemysłowym 7,5 mld m sześc. gazu rocznie (10 proc. rynku). Wcześniej premier Julia Tymoszenko proponowała, by limit ten wynosił 1,2 mld m sześc.
Zdaniem kijowskich ekspertów rozmowy delegacji Naftogazu w Moskwie można uznać za sukces. – Odbiorcy europejscy, w tym Polska, mogą być spokojni o dostawy gazu przez Ukrainę. Wytrzymaliśmy szantaż gazowy Rosji. Obecna cena za importowany surowiec jest dla nas korzystna, jednak zdajemy sobie sprawę, że trzeba przechodzić na ceny rynkowe – mówi „Rz” Ołeksandr Hudyma, doradca Julii Tymoszenko ds. energetyki.