Komisja Nadzoru Finansowego umorzyła postępowanie w sprawie wniosku SKOK Holding SARL i Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej o wydanie zgody na przekroczenie 50 proc. głosów na WZA i 50 proc. udziałów w kapitale zakładowym Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK oraz w Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie SKOK. KNF uznała, że oba podmioty, nie czekając na zakończenie postępowania przed KNF, zrealizowały transakcje przeniesienia udziałów.
W efekcie transakcji 74 proc. akcji spółki życiowej i 86,8 proc. udziałów Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych trafiło do SKOK Holding. W efekcie właścicielem pozostała Kasa Krajowa. Głównym udziałowcem zarejestrowanego w Luksemburgu SKOK Holding jest bowiem Kasa Krajowa SKOK.
Wniosek o zgodę na przekroczenie udziałów w spółkach został złożony w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z procedurą nadzór powinien wydać decyzję w ciągu trzech miesięcy. Jednak dokumentacja była niepełna, KNF kilkakrotnie wzywała więc do jej uzupełnienia, a termin rozpoczęcia procedury był wznawiany.
Ostatecznie transakcja została przeprowadzona bez zgody KNF. W związku z tym postępowania zostały umorzone ze względu na ich bezprzedmiotowość. – Tego typu sytuacje praktycznie nie występują – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. Konsekwencją nabycia udziałów i akcji z naruszeniem przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej jest niemożność wykonywania z nich praw – napisała KNF w oficjalnym komunikacie. Jednak przedstawiciele Kasy Krajowej nie widzą w tym żadnego problemu. – Decyzja KNF w naszej sprawie nie ma znaczenia i nie rodzi żadnych problemów formalnych. Wykonaliśmy obowiązek ustawowy – komentuje Andrzej Dunajski, rzecznik Kasy Krajowej.
1,7 mln członków mają spółdzielcze kasy oszczędnościowo--kredytowe