W ubiegłym roku działało w Polsce ok. 1,7 mln małych firm, zatrudniających do dziewięciu osób. Pracowało w nich prawie 3,6 mln osób, w tym samozatrudniający się, których liczbę ocenia się na 400 – 800 tys.

Przeciętna pensja pracownika mikrofirmy to 1,5 tys. zł brutto. W ciągu roku wzrosła o 3,5 proc. (dane nie uwzględniają wynagrodzeń osób samozatrudniających się).

Są to znacznie gorsze wynagrodzenia niż w całej gospodarce. Tu w 2007 roku można było przeciętnie zarobić ponad 2,69 tys. zł miesięcznie.

– Mikrofirmy zawsze płaciły swoim pracownikom gorzej niż większe przedsiębiorstwa. Wynika to z dwóch powodów – tłumaczy Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert Lewiatana. – Po pierwsze, są to małe firmy, przede wszystkim handlowe i oferujące proste usługi, które zatrudniają pracowników o niższych kwalifikacjach. Po drugie, niestety, wciąż właściciele i pracownicy umawiają się na część wynagrodzenia wypłacanego do ręki, a nie oficjalnie. To zaniża dane – dodaje ekspert Lewiatana.

Prawie 40 proc. małych firm zajmuje się handlem, a 15 proc. obsługuje nieruchomości i firmy. Co dziewiąta zajmuje się budownictwem. Mikrofirmy miały przychody w wysokości 656,1 mld złotych. Ich koszty wyniosły zaś 571,6 miliarda złotych. Małe firmy w zeszłym roku zainwestowały 17,437 miliarda złotych.