Premier Chin Wen Jiabao zadeklarował wczoraj w rozmowie z przebywającym w Pekinie polskim szefem rządu zniesienie blokad i utrudnień związanych ze sprzedażą polskiej żywności, szczególnie bolesnych w przypadku wieprzowiny. Donald Tusk podczas rozmów z władzami w Pekinie usłyszał zapewnienia, iż gospodarcze relacje z Polską są dla Chin istotne i będą traktowane priorytetowo.
Chińczycy zainteresowani są kupowaniem u nas miedzi, maszyn górniczych i urządzeń elektrotechnicznych, a także współpracą przy wprowadzaniu technologii umożliwiających lepsze wykorzystanie węgla, tak by eksploatować to paliwo w większej zgodzie z normami ochrony środowiska.
Wczoraj w Pekinie zapowiedziano wymianę doświadczeń i współpracę technologiczną w tym zakresie. – Chcemy tak dbać o klimat, żeby nie dotykało to zbyt boleśnie tych kultur przemysłowo-energetycznych, które w dużym stopniu oparte są na węglu – zaznaczył polski premier.
Donald Tusk nie krył uznania dla tempa przemian gospodarczych w Państwie Środka. Z przedstawicielami chińskiego biznesu rozmawiał też m.in. o udziale Polski w Expo 2010 w Szanghaju oraz o inwestycjach chińskich w Polsce. O perspektywach obecnych i przyszłych inwestycji informowali premiera m.in. szefowie informatycznego giganta Lenovo, który już buduje w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej fabrykę komputerów. Wartość inwestycji to 20 mln dolarów, a firma zapowiada, że przyjmie do pracy ponad 1000 osób. Inne inwestycje IT prowadzą nad Wisłą firmy Huawei i ZTF. W Żyrardowie fabrykę telewozorów LCD uruchomi za 60 mln dol. TCL Corporation, fabrykę rowerów ma w Koszalinie Athletic Group. Na rynku nieruchomości inwestuje Min Hoon Development.
Czwartkowe oficjalne spotkania premiera Donalda Tuska z prezydentem Chin Hu Jintao i premierem Wen Jiabao zdominowały kwestie stosunków dwustronnych i sprawy gospodarcze. Władze w Pekinie dziękowały za pomoc, jakiej nasz kraj udzielił Chinom podczas trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 roku.