Gazprom Burenije (Gazprom Wiercenie) wykonuje 70 proc. robót wiertniczych w koncernie. Przynosi jednak straty – 62 mln dol. w minionym roku. Jak dowiedział się „Kommiersant”, Gazprom zdecydował się na sprzedaż firmy. Zdaniem analityków obecnie jest dobra koniunktura na aktywa spółek usługowych z sektora energetycznego. – W 2009 r. ten rynek stracił na wartości 30 – 35 proc., był szacowany na 13 mld dol.
W tym roku wzrósł do 15 mld dol., a do 2020 r. osiągnie 46 – 50 mld dol. – ocenia Dmitrij Liutiagin, zastępca szefa analityków inwestycyjnej firmy Alor-Invest.
Wartość Gazprom Burenije szacowana jest na ok. 0,5 mld dol. Sprzedaż pozwoliłaby koncernowi zmniejszyć zadłużenie, które na koniec I półrocza wynosiło 31,2 mld dol.
– Gazprom musi się pozbyć aktywów niezgodnych z głównym profilem działalności, ponieważ w 2011 r. przypada szczyt zaciągania kredytów na kluczowe dla koncernu inwestycje: gazociągi europejskie Nord Stream i South Stream oraz rosyjskie Bowanienkowo – Uchta, Władywostok – Sachalin i Ałtajski – uważa Witalij Gromadin z Arbat Kapital.
W tym roku Gazprom wyda na inwestycje 29 mld dol. Decyzja w sprawie programu inwestycyjnego na lata 2011 – 2013 zapadnie w najbliższy wtorek na posiedzeniu rady nadzorczej. Zarząd zaproponuje sprzedaż mniejszościowych aktywów energetycznych, by zdobyć pieniądze na projekty gazowe. Chodzi m.in. o sprzedaż udziałów w holdingu MRSK oraz FSK JEC (odp. Polskich Sieci Energetycznych). Obie firmy są częścią Gazprom Energoholding, w którym mają pozostać tylko spółki produkujące energię elektryczną i cieplną. Ze sprzedaży spółek Gazprom chce uzyskać ponad 1,3 mld dol.