Audytorem była firma SGS Polska, wyłoniona w przetargu.
PEFC jest ogólnoświatową, niezależną i pozarządową organizacją non-profit, która poprzez certyfikacje lasów oraz łańcucha dostaw drewna promuje zrównoważoną gospodarkę leśną, dba, by surowiec pozyskiwano w zgodzie ze standardami, dbając o przyrodę ale także o interesy lokalnej ludności. Organizacja kontroluje 200 mln ha lasów na świecie. Kontrolą gospodarki leśno-drzewnej zajmują się niezależne jednostki certyfikujące.
Bez certyfikatów PEFC i FSC Lasom Państwowym bardzo trudno byłoby sprzedawać drewno. Klienci odbierający surowiec na ogół wymagają od nadleśniczych dokumentów potwierdzających przeprowadzenie audytu. Potrzebują ich przede wszystkim w przypadku, gdy przerabiany przez nich surowiec trafia na eksport do krajów zachodnich. W łańcuchu dostaw papier oznaczony certyfikatem PEFC świadczy o tym, że na wszystkich etapach jego produkcji, od pozyskania drewna, poprzez jego obróbkę i wytworzenie ostatecznego produktu, wszystko przebiegało zgodnie z wymogami tego certyfikatu
Cena za audyty PEFC i FSC jest podobna ok. 10 gr na każdy hektar lasu. W przypadku PEFC audyt odbywa się co 3 lata, a w przypadku FSC - co 5 lat. Co roku, w obu przypadkach są jednak kontrole, czy standardy nie są łamane. PEFC jest dla lasów audytem nieco łatwiejszym niż FSC bo uznaje najważniejsze polskie regulacje i przyjęte przez nasz kraj przepisy międzynarodowe. FSC kieruje się własnymi zasadami i zabrania np. stosowania niektórych środków ochrony roślin, które są dopuszczone przez polskie przepisy i stosowane w naszym kraju.