Ropa, której cena wydaje się już na trwałe umocniła się powyżej 100 dolarów za baryłkę, niepewna sytuacja polityczna w krajach arabskich i rosnący popyt na energię — to główne tematy konferencji CERAWeek 2011, która rozpoczęła się we wtorek w Houston w Teksasie.
Główne przesłanie z tej konferencji brzmi: ropy nie zabraknie, ale tanio nie będzie.
CERAWeek rokrocznie gromadzi polityków i przedstawicieli „wielkiej ropy" i nazywana jest najczęściej „Energetycznym G20". I rzeczywiście obok arabskich szejków są przedstawiciele Petrobrasu, Totala, Chevrona, Łukoila, Shella i Gazpromu. W tym roku przyjechali także byli prezydenci USA, Bill Clinton i George W. Bush oraz były sekretarz stanu USA, Henry Kissinger. Jedynym przedstawicielem Polski jest Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.
Arabowie zapewniają, że ropy naftowej nie zabraknie i nie ma żadnych problemów ze zwiększeniem produkcji. Farouk Al-Zanki, prezes Kuwait Petroleum Corp, apeluje tylko o cierpliwość, bo ropa ze zwiększonych dostaw musi jeszcze dotrzeć na rynek. Na razie zwiększona produkcja jest magazynowana. Przyznał to także saudyjski minister ds ropy Ali al Naimi. Saudyjczycy gromadzą teraz zapasy w Sidi Kerir Egipcie, Rotterdamie i na japońskiej Okinawie. Według ocen analityków w Rotterdamie i na Okinawie Saudi Aramco, państwowy koncern saudyjski zgromadził przynajmniej po 4 mln baryłek ropy. Łącznie tyle, ile wynosi ich dzienne wydobycie.
- Skończyły się czasy łatwego zarobku przy wydobyciu ropy, ale o przetrwanie nie musimy się martwić, bo popyt na ropę naftowej będzie dalej rosnąć. Przez najbliższe trzy dekady, węglowodory pozostaną najważniejszymi surowcami energetycznymi - mówił w swoim wystąpieniu prezes PKN Orlen W tym samym panelu zasiedli wiceprezes Saudi Aramco i prezes Exxon Mobil. Zdaniem prezesa Krawca dobiegł końca okres wysokich marż, oraz dużej rozbieżności między lekkimi a ciężkimi gatunkami ropy (tak jak przypadku Brent-Urals) Przywołał dane analityków, którzy są zdania, że przynajmniej do 2035 roku, połowa produkowanej energii będzie pochodzić z gazu ziemnego i ropy naftowej.