Tak wynika z raportu o prognozach złóż i wydobycia gazu z łupków na świecie, opublikowanego przez amerykańską agencję Energy Information Administration (EIA). W zestawieniu, w którym uwzględniono 32 kraje na świecie z największymi zasobami gazu łupkowego, Polska znalazła się na dziesiątym miejscu.
Optymistycznie o zasobach
Wielkość złóż potencjalnie możliwych do wydobycia Amerykanie szacują w przypadku Polski na 5,29 bilionów metrów sześc. To jedna z najbardziej optymistycznych prognoz, jakie ukazały się dotąd na temat naszego kraju. Wcześniej firma Wood Mackenzie oceniała złoża w łupkach w naszym kraju na 1,4 bln m sześc., Advanced Resources International zaś na 3 bln m sześc. Polscy eksperci ostrożnie do tej pory się wypowiadali na temat rezerw gazu. Ale wszyscy zgodnie przyznają, że złoża są i nawet gdyby udało się wydobyć tylko 10 proc. z tego, o czym mówią najbardziej pesymistyczne prognozy, czyli 140 mld m sześc., to i tak byłby to przełom na polskim rynku gazowym (obecnie zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny wynosi 14 mld m sześc. rocznie).
Podobnie uważa Energy Information Administration, zaliczając Polskę do grupy krajów, w których eksploatacja gazu łupkowego będzie znacząca dla bilansu energetycznego. Amerykanie uważają, że dodatkową motywacją do inwestycji w łupki jest z jednej strony fakt, iż nasz kraj jest uzależniony od importu surowca, ale z drugiej – ma rozwiniętą infrastrukturę przesyłową, czyli sieć gazociągów, co ułatwi dostawy gazu do odbiorców.
Świat otwarty
W takiej sytuacji jak Polska są – według EIA – także Francja, Turcja i Ukraina. W raporcie wyróżniono też drugą grupę krajów – zaliczono do niej takie państwa, jak Kanada, Meksyk, Libia czy Algieria, które już są eksporterami surowców, a w których gaz łupkowy może być konkurencyjny dla konwencjonalnego.
Światowym liderem w wydobyciu gazu z łupków skalnych są Stany Zjednoczone. Według raportu EIA, w ubiegłym roku wydobyto w USA 137 mld m sześc. gazu, co oznacza wzrost o połowę w porównaniu z 2010 r. Amerykanie przewidują, że do 2035 r. z łupków pochodzić będzie blisko połowa krajowej produkcji. Światowe zasoby gazu łupkowego wynoszą ok. 187 bln m sześc.