Liczby są imponujące: nowa technologia daje 37 proc. wzrost wydajności w układzie wykonanym w technologii 22 nm, względem wykonanych w wymiarze 32 nanomentrów układów z tranzystorami planarnymi. Co więcej przy zachowaniu tej samej wydajności nowe tranzystory pozwalają zredukować zużycie energii układu o ponad połowę względem aktualnie wykorzystywanych tranzystorów. Wszystko to przy kosztach produkcji niewiele wyższych, bo zaledwie o 2-3 proc. niż w przypadku aktualnych rozwiązań.
- Wzrosty wydajności przy jednoczesnym mniejszym zapotrzebowaniu na energię, które uzyskaliśmy dzieki nowej generacji tranzystorów 3-D Tri-Gate, mają niespotykany wcześniej poziom," powiedział Mark Bohr, Intel Senior Fellow.
- Jest to kamień milowy, który pozwala nam na oferowanie nawet czegoś więcej niż sugeruje Prawo Moore'a. Skala obniżenia poboru energii jest o wiele większa, niż zwykle spotykana przy tranzycji z jednej generacji procesu produkcyjnego na drugą. Producentom otworzy to zupełnie nowe możliwości w zwiększaniu wydajności obecnych urządzeń oraz pozowli na projektowanie zupełnie nowych kategorii produktów. Wierzymy, że ten przełom jeszcze bardziej zwiększy naszą przewagą technoologiczną nad resztą przemysłu półprzewodnikowego. – dodaje Bohr.
Intel będzie mógł wkroczyć ze swoimi układami na arenę mobilną, gdzie wysoka wydajność przy jednocześnie dużej energooszczędności jest kluczową cechą. Na te informacje zareagowała giełda - wzrostem notowań Intela i osłabieniem wyników ARM, z którym Intel chce konkurować.
Wygląda na to, że 22-nanometrowe procesory Ivy Bridge powinny pojawić się na rynku w pierwszej połowie 2012 roku. Jeśli miałoby się potwierdzić to co mówi CEO Intela, Paul Otellini, proces produkcyjny powinien rozpocząć się w czwartym kwartale bieżącego roku, z przewidywanym pojawieniem się chipów w sklepach w roku następnym.
Nadchodzące procesory mogą wywołać zdecydowanie większe zamieszanie niż dotychczas oczekiwano. Spodziewać można się bowiem układów wyraźnie wydajniejszych i zarazem dużo oszczędniejszych od Sandy Bridge, architektury która pod tym względem prezentuje się przecież wyjątkowo dobrze.