Pracodawca nie ma ani podstaw, ani potrzeby domagania się, by kierowca przedłożył mu paszport. Do podróżowania po obszarze Unii Europejskiej (ale też Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii) wystarczy posiadanie jednego z dwóch dokumentów – dowodu osobistego lub paszportu.
Co istotne pracodawca nie może też domagać się od kandydata do pracy ani pracownika przedstawienia dowodu osobistego. Dokument ten zawiera bowiem dane wykraczające poza wskazane w art. 22 kodeksu pracy, do których przetwarzania pracodawca jest uprawniony. Można jednak zakładać, że kierowca posiada dowód osobisty. Powinien go bowiem mieć każdy obywatel polski mieszkający w Polsce:
- od ukończenia 18 roku życia,
- od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostaje w stosunku pracy lub nie mieszka wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką.
Tak stanowi art. 34 ustawy z 10 kwietnia 1974 o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.).