Rada ds. Systemu Płatniczego przy NBP przyjęła oficjalnie raport wraz z programem redukcji opłat kartowych w Polsce.
Batalia o obniżenie opłat interchange w Polsce trwała kilka lat, a powołany jesienią ubiegłego roku zespół składający się z uczestników obrotu kartowego wynegocjował porozumienie. – Rada z satysfakcją przyjęła informację, że program został zaakceptowany przez większość członków zespołu roboczego ds. opłaty interchange. Propozycje działań dają szansę na zawarcie rynkowego kompromisu o charakterze nieregulacyjnym między głównymi uczestnikami funkcjonujących w Polsce systemów kartowych – podał NBP w komunikacie.
W pracach zespołu uczestniczyły m.in. banki, przedstawiciele sieci handlowych, agentów rozliczeniowych oraz organizacja płatnicza Visa.
Organizacje płatnicze powinny do końca maja podjąć decyzję w sprawie wprowadzenia oficjalnej, wiążącej deklaracji dotyczącej obniżki opłaty interchange (decyzja o obniżeniu opłaty ma zapaść najpóźniej we wrześniu). Natomiast niższe stawki mają zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku. MasterCard nie uczestniczył jednak w pracach zespołu, a decyzja Visy będzie uzależniona od tego, czy na obniżki zgodzi się główny konkurent. Jak się nieoficjalnie dowiedzie- liśmy, MasterCard zajmie stanowisko najwcześniej pod koniec kwietnia. Opłaty interchange uiszcza agent rozliczeniowy na rzecz banku wydawcy karty. Część jest przekazywana organizacji płatniczej. Dla punktów przyjmujących płatności bezgotówkowe stanowi ona główny koszt obsługi kart. W Polsce opłaty są dziś dwukrotnie wyższe niż średnia w krajach Unii Europejskiej, a ośmiokrotnie wyższe niż np. na Węgrzech czy w Finlandii. W wypadku kart debetowych wynoszą około 1,6 proc., a średnia w UE to 0,7 proc.
Porozumienie zakłada obniżkę maksymalnych stawek w pierwszym etapie, czyli od początku przyszłego roku, do 1,1 proc. w wypadku kart debetowych, a dla kart kredytowych do 1,2 proc., oraz dalsze obniżki w mniejszej skali, aby do 2016 roku stawki zeszły do poziomu średniej w UE.