Spadek eksportu jaj do krajów trzecich, czyli poza Unię Europejską to nie tylko problem Polski. Powołując się na dane Komisji Europejskiej Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (Fammu/FAPA) podaje, że w ciągu pięciu miesięcy tego roku wywóz jaj i przetworów obniżył się o 17,4 proc., do 73,4 tys. ton. O jedną trzecią zmalał eksport jaj spożywczych. Duże spadki eksportu oprócz Polski zanotowały także Holandia (minus 25 proc.) oraz Francja (minus 24 proc.).
Najwięcej jaj i produktów kupiła w tym czasie Japonia (25 tys. ton, spadek o 7 proc.). Drugim odbiorcą była Szwajcaria, gdzie wwóz zmniejszył się o 4 proc., do 18 tys. ton. Wzrósł natomiast eksport jaj i przetworów do Rosji (plus 15 proc., do 2,1 tys. ton) i Norwegii (plus 28 proc., do 450 ton).
W górę i to aż o niemal 170 proc. poszedł natomiast import jaj. Fammu/FAPA podaje, że największym dostawcą przetworów jajecznych do UE w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku były Stany Zjednoczone. Sprowadziły do UE ok. 7 tys. ton tych produktów, dwuipółkrotnie więcej niż przed rokiem.
W pierwszych pięciu miesiącach tego roku najwięcej jaj i przetworów z krajów trzecich kupiły Niemcy (wzrost 266 proc.) i Włochy (plus 590 proc.).
Pomimo znacznego wzrostu przywozu i spadku wywozu UE jest nadal eksporterem netto jaj i przetworów – podaje Fammu/FAPA. Dodatnie saldo w handlu tymi produktami z krajami trzecimi obniżyło się jednak o jedną trzecią, do ok. 56 tys. ton.