Które śmieci nadają się do odzysku i recyklingu? Jak segregować, by z naszych śmieci udało się jak najwięcej odzyskać?
W małym stopniu zdajemy sobie sprawę z tego, że każdego dnia w drastyczny sposób przyczyniamy się do wzrostu ilości śmieci na ziemi. Unijne dyrektywy o odpadach największy nacisk kładą na ograniczenie wytwarzania odpadów oraz ponowne użycie każdego produktu zanim ostatecznie stanie się odpadem. Rozwinięty konsumpcjonizm sprawia jednak, że zamiast zastanowić się jak możemy ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów, np. poprzez inne podejście do zakupów, kupowanie na pchlich targach, w lumpeksach czy na portalach internetowych oferujących sprzedaż z drugiej ręki, wytwarzamy coraz więcej odpadów.
Ponieważ wiadomo, że od selektywnej zbiórki odpadów nie uciekniemy i większość obywateli od 1 lipca br., kiedy ruszy nowy system gospodarowania odpadami, zdecyduje się na segregację odpadów, bo za śmieci posegregowane zapłacimy znacznie mniej niż za nieposegregowane, warto przyswoić sobie kilka zasad dotyczących segregacji, które umożliwią jak najlepszy odzysk surowców.
1. Zawsze opróżnij opakowanie
Zanim wyrzucimy opakowanie, należy je opróżnić z produktu. To ważne, by np. sok, dżem, czy mleko, nie brudziły linii sortowniczej i innych materiałów. Opakowania nie trzeba myć, ale warto je opłukać, np. gdy zawiera resztki oleju, tak, by nie brudziło innych odpadów.