Celem umowy jest rozwój obu platform poprzez synergię zaplecza technologicznego i finansowego, które zapewni klientom lepszą obsługę. Dlatego właściciele dwóch największych serwisów zajmujących się wymianą walut przez Internet zdecydowali o połączeniu  sił. Podpisali umowę o utworzeniu wspólnego podmiotu, GTML Sp. z o.o., który objął udziały w obu spółkach. Serwisy Internetowykantor.pl oraz Walutomat.pl będą nadal funkcjonowały pod swoimi nazwami. - Kolejnym naturalnym krokiem będzie formalne połączenie obu serwisów. Dzięki temu uzyskamy lepsze zaplecze do ich rozwoju – mówi Michał Czekalski, współzałożyciel InternetowyKantor.pl.

- Należy podkreślić, że dla klientów de facto nic się nie zmieni. Utrzymane zostaną dotychczasowe nazwy i modele serwisów. Dodatkowo będą wprowadzane nowe usługi i funkcjonalności na platformach – mówi Tomasz Dudziak, założyciel Walutomat.pl.

W komunikacie czytamy, że z usług InternetowyKantor.pl korzysta ponad 87 tys., a z Walutomat.pl ponad 75 tys. klientów. Od początku działalności użytkownicy Walutomat.pl wymienili walutę na łączną kwotę blisko 7 mld zł (licząc dwie strony transakcji), a Internetowykantor.pl na ponad 3 mld zł.

Walutomat.pl to pierwsza i największa w Polsce internetowa platforma wymiany walut, dzięki której powstał i rozwinął się w Polsce rynek wymiany walut online, założona w marcu 2009 roku przez Tomasza Dudziaka, współtwórcę serwisu Allegro. Klienci Walutomat.pl mogą bezpośrednio, między sobą wymieniać waluty obce, sami ustalając kursy, po jakich je sprzedają i kupują. InternetowyKantor  założony został w kwietniu 2010 r. przez Łukasza Olka i Michała Czekalskiego. Od grudnia 2012 roku funkcjonuje jako spółka akcyjna. Oferuje wymianę walut współpracując z 20 bankami, do których klienci mają szybkie i darmowe przelewy.

Internetowe kantory szybko zwiększają liczbę użytkowników. Z badania TNS Polska wynika, że 78 proc. spośród osób wymieniających złotówki na waluty obce korzysta z tradycyjnych bądź internetowych kantorów. Głównie (55 proc. odpowiedzi twierdzących) zwracają uwagę na bezpieczeństwo transakcji, a dla 51 proc. liczy się kurs wymiany. Już setki tysięcy Polaków wymieniają waluty za pośrednictwem internetowych kantorów. Zaczęły powstawać na dobre ledwie dwa lata temu, a dzisiaj tego typu serwisów działa już ponad 30. Najczęstszym powodem skorzystania z e-kantorów jest planowany wyjazd zagraniczny. Co drugi ankietowany deklaruje, że wtedy z nich korzysta, ale już 21 proc. wymienia w nich waluty, aby spłacać ratę kredytu hipotecznego.