Po jego jednorazowym omówieniu w trakcie obrad Komisji Petycji, został on uznany za „roboczy" przez kierownictwo PE i nie będzie podlegał procedurze głosowania.
Przyjęty tekst sprawozdania jest więc ostateczny. Będzie dostępny we wszystkich językach urzędowych Unii najpóźniej do końca listopada.
Przypomnijmy, że samorządowcy z sześciu gmin w regionie, gdzie rząd Polski zaplanował budowę odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, a konsekwencji kompleksu energetycznego i przetwórczego, tj. przedstawiciele gmin Lubin, Kunice, Ruja, Ścinawa, Miłkowice i Prochowice wysłali w 2010r. petycję do Parlamentu Europejskiego, aby ten sprawdził czy powstaje zgodnie z prawem UE.
Zdecydowali się na ten krok, po tym jak zignorowano ich głos przeciwstawiający się rządowym planom budowy największej na kontynencie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu Legnica, wyrażony poprzez prawomocne referendum, gdzie niemal sto procent głosujących opowiedziało się przeciwko odkrywce.
Potem pomimo jednoznacznego sprzeciwu lokalnej społeczności wobec projektu budowy megaodkrywki - rząd Polski przyjął pod koniec 2011 r. plany zakładające wydobycie węgla w okolicach Legnicy, a to w konsekwencji spowodowało tam niemal całkowite wstrzymanie jakiekolwiek inwestycji i utratę wartości gruntów oraz nieruchomości.