Od przyszłego roku 2,3 mld euro dla firm z UE

Od stycznia małe i średnie firmy mogą składać wnioski o wsparcie w ramach nowego projektu unijnego COSME.

Publikacja: 29.11.2013 04:40

Z budżetem rzędu 2,3 mld euro na lata 2014–2020 będzie to drugi największy program ramowy Unii Europ

Z budżetem rzędu 2,3 mld euro na lata 2014–2020 będzie to drugi największy program ramowy Unii Europejskiej i pierwszy w zakresie wsparcia biznesu.

Foto: Bloomberg

Z budżetem rzędu 2,3 mld euro na lata 2014–2020 będzie to drugi największy program ramowy Unii Europejskiej i pierwszy w zakresie wsparcia biznesu. Jak tłumaczy Clement Williamson, szef zespołu ds. programu na rzecz konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (COSME) przy Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu Komisji Europejskiej, niemal 1,4 mld euro ma zostać przeznaczonych na gwarancje pożyczek lub kapitał wysokiego ryzyka.

Jak wynika z badań, dostęp do kredytów to bowiem jedna z głównych barier rozwoju małych i średnich firm (MŚP). W Komisji Europejskiej szacują, że COSME pomoże ok. 330 tys. firm z UE w uzyskaniu zewnętrznego finansowania.

Dzięki programowi firmom powinno się udać w efekcie uzyskać dostęp do 20 mld euro. Pozostałe środki z budżetu COSME mają zostać skierowane na promocję przedsiębiorczości oraz działania ułatwiające przedsiębiorcom z UE dostęp do nowych rynków. – Przede wszystkim liczymy jednak, że program wesprze firmy, które dopiero zaczynają działalność – zaznacza Williamson.

W KE podkreślają, że COSME to niejedyny program, z którego MŚP będą mogły od przyszłego roku pozyskać pieniądze.

– Jest też program ramowy „Horyzont 2020", skierowany głównie do projektów innowacyjnych. Horyzont i COSME mają się wzajemnie uzupełniać. Szacujemy, że 20 proc. środków z programu Horyzont przeznaczone zostanie właśnie na MŚP – dodaje Williamson.

Program COSME w zeszłym tygodniu został przyjęty przez Parlament Europejski. 5 grudnia ma go ostatecznie zatwierdzić Rada UE. To umożliwi KE wdrożenie projektu jeszcze w grudniu. W styczniu firmy będą mogły składać już zatem pierwsze zapytania ofertowe.

Wczoraj resort gospodarki ocenił natomiast efekty dotychczasowego programu ramowego na lata 2007–2013, tzw. CIP (COSME jest jego kontynuacją). W Polsce skorzystało z niego w tym okresie ok. 100 tys. firm.

– Dzięki CIP zrealizowano projekty o wartości ponad 4 mld zł – wylicza Grażyna Henclewska, wiceminister gospodarki. W sumie dzięki gwarancjom unijnym małe i średnie przedsiębiorstwa zaciągnęły 5,6 tys. kredytów. To najlepszy wynik w Europie.

KE zapowiada, że rok 2013 może być przełomowy dla małych firm w Unii Europejskiej. Przewiduje się, że w porównaniu z rokiem 2012 łączna wielkość zatrudnienia w MŚP wzrośnie o 0,3 proc., po raz pierwszy od 2008 r. Według prognoz rok 2014 ma przynieść dalszy wzrost MŚP.

W Polsce działa ok. 2 mln małych i średnich przedsiębiorstw. Zalicza się do nich jednak 1,2 mln firm jednoosobowych.

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, zapowiedział wczoraj, że wspólnie z Ministerstwem Finansów będzie pracował nad przygotowaniem nowej ordynacji podatkowej, która rozróżni MŚP i samozatrudnienie. Szczegółów jednak nie zdradził.

Biznes
Nowe sankcje USA na Rosję. Przejęcie Santandera. Unia kusi naukowców z USA
Biznes
USA daleko do 5 proc. PKB na obronność
Biznes
Budowa fregaty Burza rozpoczęta w Stoczni Wojennej
Biznes
Porozumienie USA–Ukraina. Wyzwanie demograficzne przed nami
Biznes
Poczta Polska staje na nogi? Wyraźna poprawa wyników
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku