Inny producent koksu w grupie JSW - Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria, specjalizujące się w koksie odlewniczym - nadal działają jako samodzielna spółka. Oddzielną firmą pozostaje także spółka handlowa Polski Koks.
Połączenie koksowni z Dąbrowy Górniczej z zabrzańskim kombinatem było przygotowywane od dawna. Od ponad dwóch lat firmy miały jednego prezesa, a w maju ubiegłego roku ogłoszony został plan połączenia. Katowicki sąd zarejestrował tę operację 2 stycznia 2014 r. W środę przedstawiciele JSW oraz JSW Koks mają podać więcej szczegółów na temat połączenia i planów nowej firmy.
Połączenie nastąpiło poprzez przejęcie Kombinatu Koksochemicznego Zabrze przez Koksownię Przyjaźń. Oznaczało to - za sprawą tzw. emisji połączeniowej - zwiększenie kapitału zakładowego dąbrowskiej koksowni o ponad 162,3 mln zł, do poziomu ponad 994 mln zł. Wyliczono, że jedna akcja zabrzańskiej spółki warta jest 2,45 akcji Koksowni Przyjaźń.
Choć to dąbrowska koksownia była dominującym podmiotem w przekształceniu, siedzibą nowej spółki zostało Zabrze, a nie Dąbrowa Górnicza. Spółka JSW KOKS działa pod dotychczasowymi numerami KRS, NIP i REGON Koksowni Przyjaźń.
Kombinat Koksochemiczny Zabrze, jako spółka przejmowana, został rozwiązany bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i wykreślony z Krajowego Rejestru Sądowego. Połączenie nie wymagało zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ponieważ obie firmy należą do jednej grupy kapitałowej.