Po zeszłorocznej radykalnej zmianie rządowej strategii w sektorze obronnym i rozpoczęciu wielkiej konsolidacji zbrojeniówki, PHO, przeznaczony jeszcze w tym roku do integracji z Polską Grupą Zbrojeniową, znalazł się pod lupą bankierów. – To naturalne zainteresowanie: kilkanaście banków kredytuje wydatki operacyjne ponad dwudziestu spółek holdingu, teraz sprawdzają czy ich pieniądze są bezpieczne – mówi Mariusz Andrzejczak wiceprezes PHO ds. rozwoju. W instytucjach finansowych zrobiło się nerwowo, bo udzielały kredytów na realizację konkretnych, produkcyjnych przedsięwzięć, tyle , że w innej rzeczywistości. W przededniu konsolidacji wiele planów firm i planowanych inwestycji zawieszono, nieaktualna już okazała się strategia rozwoju całej obronnej grupy , która jeszcze pół roku temu chwaliła się trzymiliardowymi rocznymi przychodami, kilkudziesięciomilionowym rocznym zyskiem, miała zmierzać na szczyt i sama tworzyć narodowy koncern zbrojeniowy.
Zmiany w zarządzie
Teraz brak stabilności jeszcze się pogłębia: po odwołaniu prezesa Krzysztofa Krystowskiego i wiceprezes ds. kadrowych w końcu 2013 r. , firmę opuszcza teraz Patrycja Zielińska, odpowiedzialna dotąd za finanse w PHO. Obecny zarząd z p.o. prezesa Marcinem Idzikiem i wiceprezesem Andrzejczakiem, wzmocniony przejściowo przez przewodniczącego rady nadzorczej Franciszka Adamczyka, też liczy już dni do końca kadencji. RN PHO właśnie ogłosiła konkurs na szefa i wiceprezesów grupy, termin zagaszania kandydatów upływa na początku kwietnia.
Niepokój w fabrykach broni
Dodatkową niepewność w fabrykach broni podsycają związkowcy. Od miesięcy bezskutecznie żądają od rządu precyzyjnego planu konsolidacji sektora obronnego, by zapobiec „eskalacji niepokojów społecznych w branży o szczególnym znaczeniu dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa".
Stanisław Głowacki, wpływowy szef Solidarności w przemyśle obronnym, mówił niedawno „Rz", że cierpliwość ludzi, którzy wciąż nie wiedzą co ich czeka w najbliższych miesiącach w spółkach, jest na wyczerpaniu. - Mamy wrażenie, że nie ma żadnych planów i strategii działania, a decyzje które zapadają w sprawie konsolidacji branży są incydentalne i przypadkowe - niepokoi się „Solidarność".
Konsolidacja w tym roku
Rząd odpowiada, że konsolidacja już ruszyła: decyzję o włączeniu udziałów 11 wojskowych spółek i Huty Stalowa Wola do PGZ ocenia UOKiK. Szef resortu skarbu Włodzimierz Karpiński w wywiadzie udzielonym naszej gazecie zapowiedział, że pierwszy etap integracji zbrojeniówki będzie zakończony jeszcze w czerwcu. Do końca 2014 roku do „Pegaza" trafią kolejne firmy należących obecnie do PHO, czyli dawnego Bumaru. Według ostrożnych szacunków nowy holding może być wart ok. 3- 4 mld zł, skupi ok. 30 spółek, zatrudniających prawie 20 tysięcy pracowników.