Tusk rozmawiał z nim o rekompensatach dla polskich hodowców, ale wyjaśnił, że na razie nie można mówić o konkretnych kwotach, bo "najpierw trzeba precyzyjnie wskazać tych, którzy ponoszą takie straty". "Komisarz Ciolos potwierdził, że Unia jest gotowa współfinansować tego typu odszkodowania" - oświadczył premier.

Jak podało w piątek CIR, Ciolos poinformował Tuska, że w najbliższy czwartek podda pod głosowanie państw członkowskich plan wypłaty rekompensat producentom wieprzowiny z tzw. stref buforowych. Plan będzie działał ze skutkiem wstecznym i obejmie zwierzęta poddane ubojowi od 26 lutego.

"Nie ma informacji, że trzoda chlewna w Polsce jest zagrożona tą chorobą" - oświadczył w sobotę Tusk. "Nie ma problemu polskiego mięsa; są bardzo ostre rygory weterynaryjne, które każą wytyczać strefę buforową w związku ze stwierdzeniem tego wirusa u dzików" - dodał.

"Polska wieprzowina jest zdrowa" - podkreślił premier. Dodał, że tylko dwa polskie dziki były zarażone, a nie ma "żadnego kolejnego przypadku". Zapowiedział, że "będziemy starali się zmniejszyć tę strefę buforową (..), tak aby ewentualne obostrzenia dotyczyły jak najmniejszej ilości hodowców".

Premier zaznaczył, że są próby naruszania europejskiej solidarności w sprawie rosyjskiego embarga na wieprzowinę (mimo embarga, do Rosji wpuszczono transport świń z Austrii). "Mamy pełne wsparcie, jeśli chodzi o Komisję Europejską i będziemy wspólnie działać tak, aby do łamania tej solidarności w sprawie wieprzowiny nie dochodziło" - powiedział. Tusk dodał, że będzie to jedno z głównych zadań nowego ministra rolnictwa Marka Sawickiego; dodał, że dobrze się on zna z Ciolosem i że współpraca z Brukselą w sprawie wieprzowiny będzie dobra.