Do problemów ze słuchem przyznaje się coraz większa liczba Polaków. W dodatku granica wieku coraz bardziej się obniża. Już blisko połowa osób poniżej 40. roku życia ma niedosłuch. A konsekwencje narażenia na hałas mogą być poważniejsze niż tylko pogorszenie słuchu. Z badań przeprowadzonych w Niemczech, Anglii i Szwecji wynika bowiem, że hałas uliczny może powodować choroby układu krążenia. Średnie natężenie dźwięków negatywnie wpływa na skurczowe ciśnienie krwi, jej czas krzepnięcia, a także obniża poziom kortyzolu. Szwedzkie badania wskazały natomiast, że z powodu nadmiernego hałasu u mężczyzn mogą występować częstsze ataki mięśnia sercowego.
Cywilizacyjny postęp nie zmniejszył dotąd zagrożenia hałasem. Wyniki badań epidemiologicznych wskazują, że częstość występowania uszkodzeń słuchu rośnie w rejonach bardziej uprzemysłowionych i zurbanizowanych. A więc tam, gdzie hałas jest większy.
Już Cezar zakazywał
Uważa się, że właśnie hałas, oprócz typowych plag, takich jak np. choroby, brak czystej wody czy zanieczyszczenia, gnębił już starożytne metropolie. Dobrze znana jest historia ucieczki bogatych patrycjuszy ze starożytnego Rzymu na tereny podmiejskie, kiedy Juliusz Cezar, ze względu na nadmierny tłok na ulicach miasta, wydał zakaz ruchu kołowego w obrębie murów miejskich od wschodu słońca do dwóch godzin przed zachodem. Skutek tego był taki, że cały ruch różnego typu wozów, łącznie z zaopatrzeniem miasta, odbywał się w nocy, a drewniane koła o żelaznych obręczach poruszających się wozów po części wybrukowanych ulic Rzymu powodowały trudny do wytrzymania hałas.
Kiedyś hałas występował głównie w środowisku pracy. Pierwsze wzmianki o spowodowanej hałasem głuchocie kotlarzy i blacharzy pochodzą ze starożytności, stawiając uszkodzenie słuchu – obok opisanej przez Hipokratesa pylicy krzemowej – w gronie najstarszych chorób zawodowych.
Dzisiaj, dzięki rozwojowi nowych technologii, hałas przemysłowy rzadziej powoduje uszkodzenie słuchu. Ale zaczęło rosnąć zagrożenie hałasem środowiskowym. Ruch uliczny, nawet hałas z sąsiedztwa – to wszystko może uszkadzać słuch.