Za sprawą spadku cen detalicznych i hurtowych przychody polskich sieci komórkowych z roamingu (rozmów, wiadomości i internetu wykorzystywanych za granicą) spadły w 2013 r. kolejny rok z rzędu – wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. O ile łącznie i do ilu w sumie – urząd nie podaje. Wylicza jedynie, że wpływy z tzw. roamingu aktywnego (stanowią większość wpływów operatorów) skurczyły się w ub.r. o 6,6 proc.
Całość przychodów z roamingu można oceniać na 1,3 mld zł, stąd z szacunków „Rz" wynika, że może chodzić o ubytek rzędu 60 mln zł. Dynamiczniej – o ponad 24 proc. – kurczyły się natomiast wpływy telekomów z tzw. roamingu pasywnego, czyli obsługi gości zagranicznych przebywających w Polsce i korzystających tu z przywiezionych telefonów.
Spadki ogranicza rosnące użytkowanie usług. Według UKE w 2013 r. wydzwonionych zostało o 45 proc. minut więcej niż w 2012 r., a konsumpcja transferu internetowego w roamingu skoczyła o 150 proc.
Trend jest...
Operatorzy dostrzegają ten trend, ale – jak komentują – przyrost wolumenu konsumowanych usług nie jest na tyle wysoki, aby zapobiec spadkom przychodów.
10 procent rocznie obniżają się przychody polskich operatorów z roamingu