Co prawda liczba rejestracji pojazdów o masie powyżej 3,5 tony liczona od stycznia wynosi 11,7 tys. sztuk jest wciąż wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem, ale rejestracje w sierpniu – 1256 szt. – są już niższe od tych sprzed roku o prawie 9 proc., a w porównaniu z lipcem spadły o przeszło 10 proc.
Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, spadki popytu na ciężarówki widoczne są już trzeci miesiąc z rzędu. Najbardziej skurczył się segment ciągników samochodowych używanych głównie w transporcie międzynarodowym. Tu poziom sierpniowego spadku przekroczył 17 proc.
To efekt wyczerpania się puli pojazdów z normą emisji spalin Euro 5, tańszych od spełniających najnowszą normę Euro 6. Wymiana pojazdów przed zaostrzeniem przepisów nasiliła się w końcu ubiegłego roku, kiedy popyt szybował w górę. Dlatego obecne spadki były do przewidzenia.
Poprawia się natomiast sytuacja na rynku autobusów, na którym sierpień był kolejnym udanym miesiącem. Zarejestrowano 143 autobusy, o jedną trzecią więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.
Jak podaje PZPM, największy wpływ na ten wzrost miały realizacje kontraktów na dostawy autobusów miejskich.