Badacze odkryli, że 51 proc. ataków sieciowych zablokowanych przez produkty firmy Kaspersky Lab zostało przeprowadzonych ze szkodliwych zasobów online zlokalizowanych w Rosji. Na kolejnych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone, Holandia, Niemcy, Francja, Wyspy Dziewicze, Ukraina, Singapur, Wielka Brytania oraz Chiny.
W sumie w badanym okresie wykryto 1 milion pakietów instalacyjnych mobilnego szkodliwego oprogramowania (siedmiokrotny wzrost w stosunku do I kwartału). Dane wskazują, że bankowość mobilna pozostaje głównym celem zagrożeń mobilnych. W raporcie firmy Kaspersky Lab obejmującym I kwartał 2015 r. wspomniano o zagrożeniu trojanem, który zdołało zaatakować aż 29 aplikacji bankowych i finansowych. Najnowsza wersja tego trojana, która pojawiła się w II kwartale, potrafi zaatakować 114 (czterokrotnie więcej) aplikacji bankowych i finansowych. Jej głównym celem jest kradzież danych uwierzytelniających logowanie użytkownika, przy pomocy których atakuje, między innymi, kilka popularnych aplikacji e-mail.
Kaspersky Lab informuje, że w II kwartale 2015 r. Singapur znalazł się na pierwszym miejscu pod względem liczby użytkowników produktów firmy Kaspersky Lab, którzy padli ofiarą ataków sieciowych przeprowadzonych przez trojany bankowe. Na kolejnych miejscach znalazły się: Szwajcaria (4,2 proc.), Brazylia (4 proc.), Australia (4 proc.) oraz Hong Kong (3,7 proc.).
Według danych z systemu KSN rozwiązania firmy Kaspersky Lab wykryły i odparły łącznie 379,9 milionów szkodliwych ataków przeprowadzonych z zasobów online zlokalizowanych na całym świecie (o 19 proc. mniej niż w I kwartale). W badanym okresie średnio 23,9 proc. komputerów użytkowników internetu na całym świecie co najmniej jeden raz było celem ataku sieciowego. Jest to o 2,4 punktów procentowych mniej w porównaniu z I kwartałem.