Dymek płynie w e-liquidach, a rynek rośnie po cichu

Na polskim rynku jest 7190 różnych płynów do e-papierosów i 91 firm w branży. Zakaz handlu w internecie okazał się mało skuteczny.

Publikacja: 16.09.2019 21:00

Dymek płynie w e-liquidach, a rynek rośnie po cichu

Foto: Adobe Stock

Rynkowi płynów do elektronicznych papierosów w Polsce udaje się jakoś unikać dużego zainteresowania mediów. Dyskusja o tym, jaki faktycznie te wyroby mają wpływ na zdrowie i czy pomagają rzucić palenie, dopiero startuje. Jednak po serii zachorowań w Stanach Zjednoczonych, gdzie 350 osób trafiło do szpitala, a jedna osoba zmarła, rośnie zainteresowanie tematem na całym świecie.

Według zestawienia z sierpnia 2019 r., prowadzonego przez Biuro ds. Substancji Chemicznych, w Polsce mamy 7190 wszelkiego rodzaju kartridży (pojemników z płynem) i jednorazowych papierosów elektronicznych. To zestawienie obejmuje także kartridże tej samej marki, ale o różnej mocy. Na rynku jest też 91 zarejestrowanych dostawców płynów i sprzętu, czyli elektronicznych papierosów. Rynek uzupełnia oferta do samodzielnego przygotowywania mieszanek, tzw. premiksy. Spore jest prawdopodobnie zainteresowanie polskimi klientami ze strony firm chińskich – 20 firm ma w nazwie „Shenzen", czyli chińskie miasto. Dla porównania – według danych tego samego Biura mamy 3377 zarejestrowanych rodzajów papierosów i 21 rodzajów nowatorskich wyrobów tytoniowych. Do największych dostawców należą kupiona przez British American Tobacco polska spółka Chic – 661 zarejestrowanych produktów, Way2web (600 produktów), Liquider Poland (546), BM Aemulator (480) czy wreszcie Vaptio GmbH (472).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa
Biznes
Polak wrócił na Ziemię. Czy wykorzystamy kosmiczną szansę?
Biznes
Ultimatum Trumpa dla Putina, mniej ofert pracy, Bruksela szykuje cła odwetowe
Biznes
Nowy szef Konfederacji Lewiatan: Wyobrażam sobie fuzje organizacji biznesowych
Biznes
Trump straszy UE, Ryanair wraca do Modlina, KE planuje nowe podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama