Jednym z koinwestorów dla spółek funduszu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Rozwój farmacji

Fundusz pomaga rozwijać się dziewięciu spółkom celowym, które otrzymały dofinansowanie od 500 tys. zł do 2 mln zł. Skupia dziewięć spółek celowych pracujących nad innowacyjnymi projektami. Fundusz Black Pearls VC stawia na technologie, które mają przyczynić się do poprawy jakości życia. Nie jest to jednak łatwe.

– W odróżnieniu od zwykłego procesu inwestowania w start-upy tutaj technologię trzeba przetestować zanim będzie mogła trafić na rynek. Sam proces inwestycyjny trwa dłużej i znacznie więcej kosztuje niż w przypadku klasycznych inwestycji w start-up – tłumaczy Marcin Kowalik, współzałożyciel i partner zarządzający Black Pearls VC

Rozwój innowacyjności to nie tylko współpraca z dużymi firmami, ale również naukowcami. Do współpracy przy realizacji systemu piktogramów na opakowania z lekarstwami zaangażowano Warszawski Uniwersytet Medyczny i Collegium Medicum UMK. Celem projektu jest podniesienie skuteczności terapii lekowej oraz zmniejszenie kosztów leczenia pacjenta zarówno dla systemu służby zdrowia, jak i osób prywatnych.

To nie jedyna innowacyjność. Młodzi przedsiębiorcy realizują swoje pomysły, jak telerehabilitacja, nowoczesny lek przeciwbólowy, ale również nowe rozwiązania zabezpieczeń, wykorzystujące już nie dotyk, a głos.

Potrzeba wsparcia

Największym problemem, z jakim borykają się pomysłodawcy, chcący zrealizować swoje projekty, to brak wystarczających środków finansowych. Dlatego NCBR zapowiedziało ponad 55 nowych konkursów i naborów dla przedsiębiorców i naukowców, przeznaczając na ich realizację przynajmniej 8 mld zł. Badania naukowe i prace rozwojowe są realizowane również dzięki środkom unijnym oraz programom międzynarodowym. W ramach programu BRIdge Alfa 180 mln zł zostało przeznaczone na komercjalizację innowacji. Mogą się do niego zgłaszać osoby, które chciałyby zrealizować swój pomysł na biznes. Dzięki wsparciu inwestorów mają zostać urzeczywistnione i wejść na rynek już jako podmiot gospodarczy.

– Podejmujemy konieczne ryzyko i wspólnie z doświadczonymi partnerami z sektora prywatnego inwestujemy w nowatorskie projekty polskich naukowców, dzięki którym nasza gospodarka stanie się bardziej innowacyjna. Naukowcy pozostają współwłaścicielami patentów i zakładanych firm - wyjaśnia Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ