Z danych Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego wynika, że co najmniej jedna na sześć osób samozatrudnionych w Unii Europejskiej wykonuje wolny zawód. Jak wygląda ich sytuacja w Polsce?
Szacuje się, że w naszym kraju aż 150 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą należy do tej grupy. To 10 procent małych i średnich firm. Nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej gospodarki bez prawników, adwokatów, notariuszy, lekarzy, architektów, informatyków czy księgowych. W rzeczywistości profesji określanych mianem wolnych zawodów jest znacznie więcej. To wysoko wykwalifikowani profesjonaliści, którzy tworzą dość niejednorodną grupę - pracują w oparciu o różne formy zatrudnienia, a w dużej części prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich specyficzne potrzeby i wyzwania, z którymi się mierzą, a także plany związane z rozwojem zawodowym, zostały doskonale oddane w wynikach badania, które było podstawą dla powstania najnowszego raportu Deutsche Bank „Wolne zawody w Polsce. Portret profesjonalisty”. W naszej ocenie ten segment klientów zasługuje na większą uwagę banków, szczególnie w zakresie tworzenia rozwiązań dostosowanych bezpośrednio do potrzeb profesjonalistów.
Na czym polega specyfika tych potrzeb?
Z jednej strony osoby te prowadzą działalność gospodarczą, ale z drugiej mają analogiczne potrzeby jak pozostali konsumenci. Korzystają zatem zarówno z rozwiązań dla firm, jak i dla klientów indywidualnych. Dla przykładu, badani przez nas profesjonaliści zapytani o to, na co przeznaczyliby pieniądze z kredytu konsumpcyjnego na dowolny cel, wskazywali głównie na chęć remontu lub wyposażenia mieszkania czy też zakup samochodu. A przecież oba te cele mogą mieć również bezpośrednie przełożenie na prowadzoną działalność – mieszkanie często bywa równocześnie miejscem wykonywania działalności, a samochód w oczywisty sposób przekłada się na większą mobilność i jest dla wielu przedstawicieli wolnych zawodów istotnym narzędziem pracy.
Z jakimi wyzwaniami mierzą się oni najczęściej?