Słowacy boją się Brexitu

Gospodarka słowacka zbudowana jest na monokulturze - motoryzacji. Teraz rząd słowacki obawia się, że mniejsza skłonność konsumentów do kupowania aut spowoduje przejściowe zagrożenie dla budżetu.

Publikacja: 25.09.2016 15:31

Słowacy boją się Brexitu

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski jo Jakub Ostałowski

Najtrudniejszy ma być przyszły rok, kiedy to najprawdopodobniej rzeczywiście dojdzie do Brexitu. Z tego powodu rząd w Bratysławie skorygował w dół  do 3,5 proc. swoją prognozę wzrostu gospodarczego  w roku 2017 z  3,7 proc.  PKB zakładanych jeszcze w czerwcu . I najtrudniejsze właśnie  dla gospodarki mają być lata 2017-2019, bo po tym okresie ruszy produkcja  nowych modeli luksusowych aut .  Zakład grupy Volkswagena  w Bratysławie  będzie wtedy już jedyną fabryką produkującą model Porsche Cayenne. Obecnie ostateczny montaż tych aut odbywa się w fabryce Volkswagena w Lipsku, a z Bratysławy przyjeżdżają tam karoserie. W stolicy Słowacji powstają również modele Audi A7, Volkswageny Tuaregi, Bentley Bentyaga,oraz Volkswagen up!, Seat Mii oraz Skoda Citigo.  W 2018 rozpocznie się również produkcja w fabryce Jaguara Land Rovera w Nitrze.  I wtedy gospodarka ma wyraźnie przyspieszyć, a PKB w roku 2019 ma się zwiększyć nawet o 4,4 proc.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Za oglądanie świątecznych dekoracji w Zakopanem będzie trzeba zapłacić. Mieszkańcy oburzeni
Biznes
Oligarchowie walczą w Londynie o Norylski Nikiel. Dwóch się kłóci, trzeci przygląda
Biznes
Burza w Sejmie podczas debaty nad systemem kaucyjnym. Wraca październik 2025 r.
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Bitcoin na rekordowym poziomie
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Biznes
Polska walczy o pieniądze z Unii Europejskiej dla zbrojeniówki
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką