Nikt nie jest przywiązany do depozytu

Trzymanie oszczędności na depozytach w wielu przypadkach przynosi realne straty. By się przed nimi ustrzec, a nawet nieźle zarobić, nie trzeba wiele wysiłku.

Aktualizacja: 04.10.2018 19:11 Publikacja: 04.10.2018 18:57

Nikt nie jest przywiązany do depozytu

Foto: Bloomberg

Jak piszemy w czwartkowej Rzeczpospolitej, Polacy coraz częściej zostawiają pieniądze na nieoprocentowanych depozytach. Tracą przez to miliardy i jednocześnie ułatwiają bankom osiąganie wyższych zysków. Od ponad dwóch lat średnie oprocentowanie lokat w bankach wynosi 1,6 proc., choć są oczywiście promocyjne oferty, na których zarobić można i ponad 3 proc. Dotyczą jednak zwykle tylko nowych klientów. Jednak nawet i takie propozycje w dzisiejszych warunkach rynkowych nie są zbyt atrakcyjne. Warto bowiem pamiętać o 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, a także około 2-proc. inflacji. Dla porównania jeszcze sześć lat temu średnie oprocentowanie lokat sięgało aż 4,9 proc. Jak na razie na wzrost stóp procentowych w Polsce, od których w głównej mierze zależy oferta banków, nie ma co liczyć.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem