Nikt nie jest przywiązany do depozytu

Trzymanie oszczędności na depozytach w wielu przypadkach przynosi realne straty. By się przed nimi ustrzec, a nawet nieźle zarobić, nie trzeba wiele wysiłku.

Aktualizacja: 04.10.2018 19:11 Publikacja: 04.10.2018 18:57

Nikt nie jest przywiązany do depozytu

Foto: Bloomberg

Jak piszemy w czwartkowej Rzeczpospolitej, Polacy coraz częściej zostawiają pieniądze na nieoprocentowanych depozytach. Tracą przez to miliardy i jednocześnie ułatwiają bankom osiąganie wyższych zysków. Od ponad dwóch lat średnie oprocentowanie lokat w bankach wynosi 1,6 proc., choć są oczywiście promocyjne oferty, na których zarobić można i ponad 3 proc. Dotyczą jednak zwykle tylko nowych klientów. Jednak nawet i takie propozycje w dzisiejszych warunkach rynkowych nie są zbyt atrakcyjne. Warto bowiem pamiętać o 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, a także około 2-proc. inflacji. Dla porównania jeszcze sześć lat temu średnie oprocentowanie lokat sięgało aż 4,9 proc. Jak na razie na wzrost stóp procentowych w Polsce, od których w głównej mierze zależy oferta banków, nie ma co liczyć.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Banki
Jak i na co najlepiej wykorzystać pieniądze z wakacji kredytowych
Banki
Gazprom przejmuje aktywa Deutsche Banku w Rosji. To potężna kwota
Banki
Co trzeba naprawić w państwowych bankach
Banki
Te banki z UE nie chcą rozstać się z Rosją. Pazerność zamiast etyki
Banki
Alior Bank szuka nowego prezesa. Miotła w zarządzie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?