Nowa odsłona starego sporu o rezerwy NBP

Prezes NBP proponuje zmianę zasad tworzenia buforu zabezpieczającego bank przed ryzykiem kursowym. Rada Polityki Pieniężnej zapewne na to przystanie. Jeśli złoty będzie się umacniał, konsekwencje będą negatywne. Ale polska waluta od lat jest stabilna, a to – w połączeniu z dobrą obecnie sytuacją finansów publicznych – sprawia, że kwestia rezerwy nie budzi już takich kontrowersji, jak dawniej.

Aktualizacja: 06.11.2019 12:53 Publikacja: 06.11.2019 10:32

Nowa odsłona starego sporu o rezerwy NBP

Foto: Bloomberg

Swoją propozycję prezes NBP Adam Glapiński przedstawił na łamach piątkowej „Rzeczpospolitej”. Jak tłumaczył, obecne zasady tworzenia tego buforu – tzw. rezerwy na pokrycie ryzyka kursowego – pochodzą z grudnia 2010 r. Od tego czasu wartość rezerw walutowych banku centralnego znacząco wzrosła (wynosi obecnie 483,5 mld zł w porównaniu z 277 mld zł dziewięć lat temu), a w rezultacie większa musi być rezerwa na pokrycie ryzyka kursowego. Przy obecnych regułach zawiązywania i rozwiązywania jej zwiększenie „wiązałoby się potencjalnie z wieloletnim okresem braku zysku NBP” – napisał Glapiński. Zysk NBP w około 95 proc. trafia do budżetu państwa.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki